| MihocSilviu a întrebat:

Am o problema mare:am doua monitoare conectate la un pc,primul este conectat la port-ul vga de pe placa de baza si nu da deloc imagine, iar al doile este conectat pe port-ul vga de pe placa video si da imagine.
De ce nu da imagine daca este conectat la placa de baza?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Repet, ai optiune in BIOS, foloseste-o! Sau lasati-va de meseria asta cu calculatoarele! Placa video integrata trebuie sa fie prima! Si driverele instalate!

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Vezi in BIOS ca ai optiune la video!

| VladyXR a răspuns (pentru K0sti):

And...what's your point? Trebuie 2 placi video dedicate pentru asa ceva.

| dannyel86 a răspuns:

Din ce spui tu, ai doua placi video: una integrata in placa de baza, iar alta dedicata, conectata prin slot la placa de baza. Cand e activa una, cealalta nu mai opereaza. De aceea nu pot functiona simultan cele doua monitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| VladyXR a răspuns:

Daca vrei sa fie conectate 2 monitoare trebuie 2 placi dedicate, daca activezi prin integrata si dedicata nu se face nici-o reactie, ca pc-ul nu stie ce vrei tu ori integrata ori dedicata, trebuie 2 placi dedicate pentru 2 monitoare.

| santusx a răspuns:

Daca la placa video ai o iesire VGA(D-sub) si una DVI, HDMI, Displayport, poti conecta doua monitoare.

| MihocSilviu explică:

Da....mai bine imi cumpar un cablu dvi si il conectez la placa video si monitor... oricum multumesc de raspunsuri!

| K0sti a răspuns (pentru MihocSilviu):

Repet, ai optiune in BIOS, foloseste-o! Sau lasati-va de meseria asta cu calculatoarele! Placa video integrata trebuie sa fie prima! Si driverele instalate!