| DorrySweet51 a întrebat:

Am o problema. Mi-am pornit calculatorul si monitorul nu merge. Adica merge dar dupa 12 secunde se stinge si doar daca opresc si pornesc din buton mai merge inca 12 secunde si tot asa... tin sa precizez ca ieri functiona perfect. Ce se intampla? De ce nu merge? Ps: am scos si cablurile si le-am pus inapoi si niciun efect...

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Deci din cele relatate de tine, doar monitorul se stinge? Sigur nu si unitatea?
Ce monitor este (nume, model)? Altfel spus, ce varsta are?
Dupa cele precizate, poate fi invertorul de tensiune, dar la fel de bine pot si alte cauze.
Bineinteles ca daca porneste, nu prea are cum sa fie arsa o piesa, si nici de un contact slab nu poate fi vorba, pentru ca in acest caz durata unui restart si timpul intre ele ar fi diferit.

1. Primul pas, fa rost de un alt monitor, de preferinta cu aceeasi mufa sau cu o mufa potrivita pentru placa ta video (pentru a nu fi nevoita sa folosesti un adaptor).
Daca acela merge, se elimina din start o problema HW la placa video.

| DorrySweet51 explică (pentru NLS):

Din pacate nu am de unde sa fac rost de un alt monitor pentru al testa. Vechinea monitorului e cam de aproximativ 3 ani. Si ca model e Fujitsu Siemens. Am verificat cablul si nu este deteriorat de animalul de companie. Unitatea merge pentru ca am dezinstalat un program laughing si am intrat si pe net... nu stiu daca ai citit raspunsul meu de mai sus dar cand am pornit monitorul suna zici ca batea vantul. Dupa a disparut sunetul cand l-am oprit.

| NLS a răspuns (pentru DorrySweet51):

Acel vajait e ventilatorul placii video (sau ventilatoarele, caci o placa video poate avea... niciunul, 1, 2 sau 3 ventilatoare).

Deci acolo e posibil sa fie "buba". Nu mai trebuie testat monitorul.
In cazul acesta nu poti face tu prea multe.
Daca nu ai vreun prieten care sa se priceapa, du-l la un service "de cartier". Nu ma refer prin asta la unul slab, ma refer la magazinele de calculatoare din oras mai ieftine, unde printre altele, se ocupa de reparatii. Dezavantaj, de regula sunt aglomerati, si trebuie lasat la ei cateva zile.
Daca ai pe vreun HDD secundar poze, video de familie, documente... il poti scoate si pastra acasa.

| DorrySweet51 explică (pentru NLS):

Deci monitorul trebuie dus la reparat nu?

| NLS a răspuns (pentru DorrySweet51):

Nicidecum. Calculatorul trebuie dus. (Unitatea). Sau daca monitorul e usor, transportabil, le poti duce pe ambele.
Sunt 99% convins ca placa video are o problema. Dar doar din datele date, nu pot face supozitii mai exacte.
Trebuie in primul rand sa desfaci carcasa, si sa observi daca ventilatoarele placii video nu sunt blocate fizic cu/de ceva. (aglomerari de praf).
Sistemul nu emite cumva si niste bipuri sonore pana sa se opreasca?

| DorrySweet51 explică (pentru NLS):

Nu emite niciun sunet sonor iar unitatea este curatata de praf. Atata tot cand porneam monitorul suna foarte putin. Abia de l-am auzit doar ca mi-am dat seama cand am oprit monitorul ca era un sunet la pornire.

| DorrySweet51 explică:

Plus acum am observat cand pornesc monitorul se aude incet, un vajait si dupa ce il opresc dispare si acel sunet.