| alexutzu1230 a întrebat:

Am o problema. Mi-am schimbat windows-ul recent. Si cand am deschis pc-ul am vazut ca sunt 2 chestii, "svchost.exe" si "System Idle process" care imi 'consuma' foarte mult CPU. 50-60 fiecare rolling on the floor. Cum pot rezolva asta?

Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

System Idle process-reprezinta memoria disponibila
Svhost.exe-sunt un set de servicii esentiale, cum ar fi sunetul.

| alexutzu1230 explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Pai inainte sa schimb windows-ul de ce nu consumau asa mult?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru alexutzu1230):

Https://www.youtube.com/watch?v=1rp8vDD6ioM,daca ai windows 7
system idle process este procentajul din procesor care sta degeaba, deci n-ai de ce sa te sperii de asta

3 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Svchost nu ar trebui sa manance 50% din cpu. Ce windows? ai scanat de virusi? cu ce?