| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Am o problema. Ori de cate ori imi bag vreun CD in laptop imi apare "Please, insert a disk", inseamna "Va rog introduceti un disk" pentru cei care nu stiu engleza. Dar eu deja bagasem un disk in el. Am icercat sa rezolv problema cu troubleshoot-ul, asa cum dadea pe tutorialele de pe YouTube. Ma puteti ajuta cum sa rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este un CD formatat gresit sau defect, care nu mai poate fii citit si perceput in acel locas.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Violleta2022):

Se pare ca da, fiindca am bagat si in DVD player de televizor si tot nu mergea. Multumesc frumos!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie schimbat laserul care citeste cd urile/dvd urile, ai incercat cu cd uri originale si nu merge? Sau ai folosit doar cd uri copiate posibil la viteze mai mari decat poate citi laptopul, incearca cu cd uri originale si vezi poate merge.

| mihai69 a răspuns:

Mai bine ofereai mai multe detalii despre fenomen și de asemenea despre ce unitate optică e vorba, în loc de traducerea mesajului.
Așadar, dacă vorbim de un CD blank pus într-o unitate tip writer ca să pui ceva fișiere pe el, atunci se poate ca unitatea să fie defectă (de obicei cedează dioda laser). Sau discul e unul nesuportat de unitate.
Dacă vorbim de discuri deja scrise, atunci în afara defecțiunii părții de citire a unității optice mai poate fi vorba despre murdărie, zgârieturi etc. pe suprafața discului.
Mai există și varianta ca pe lentila unității optice să se fi depus ceva mizerie; există discuri speciale de curățat - întreabă la un magazin de specialitate.

| sabin89 a răspuns:

Anastasia scrie: "care nu mai poate fii citit..."
Anastasia dragă, se pune un singur i în acest context, ţi-am mai explicat asta. Adică "nu mai poate fi".
Încearcă să-ţi corectezi carenţa asta. Tu le faci morală la copii că trebuie să scrie corect, dar pui frecvent doi i acolo unde trebuie doar unul.

| PainTech a răspuns:

Cu alte CD-uri merge?
CD-ul respectiv merge pe alt CD-ROM?

| JicaContra a răspuns:

Inseamna ca ori disk-ul e dus, ori unitatea nu mai citeste
insa ce disk e ala? la ce iti trebuie asa de mult?

nu am mai folosit disk-uri optice de vreo 10 ani, si am prin casa o tona de unitati optice care se strica nefacand nimic

asa ca, daca, chiar iti trebuie, du-te la un prieten si copiaza datele pe stick
daca e audio, poti sa scoti muzica de pe el cu exact audio copy:
http://www.exactaudiocopy.de/
(e cat se poate de in engleza, nu te speria de .de-ul de la sfarsit)

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru JicaContra):

Pai, incerc sa invat italiana, iar diskul acela ma ajuta sa pronunt cum trebuie cuvintele. Dar acum am gasit o alta modalitate de a pronunta cuvintele bine: hallo.ro, este audio pentru toate cuvintele cautate. Multumesc frumos pentru ajutor!

| JicaContra a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Incearca aplicatii de telefon, sunt O TONA, incepand cu duolingo care e cea mai cunoscuta si continuand cu "learn italian" bagat in search la google play

| DoctorWh0 a răspuns:

Cel mai probabil e CD-ul stricat. Daca are zgarieturi sau este murdar, atunci e si mai probabil.
Daca arata bine, incearca cu alt disc, nou, luat din cutie.
In general is disc-urile de vina, nu laserul.
Vezi ca daca e CD, exista posibilitatea sa nu il vada tocmai ca e CD.
Incearca cu un DVD.

| Galileo7 a răspuns:

Posibil sa îți fie dus dvd romul dacă face asta la orice cd introduci. Sau mai este o posibilitate sa ai p ul plin de viruși.