| Sergiu0709 a întrebat:

Am o problema, pcul meu dupa un timp in jocuri incepe sa sufle putin tare si se stinge, m-am gandit sa fie incalzirea sau air floul din el dar nu stiu sigur sau hard diskul ca face foarte urat, ce ziceti care ar fi problema?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Cel mai probabil ar fi o problema cu supraincalzirea. Incearca sa monitorizezi temperatura in jocuri / benchmark folosind un program special ( precum OCCT sau MSI After Burner ).

Ne poti spune :
Modelul procesorului
Cand ai schimbat ultima data pasta
Cand l-ai curatat de praf ultima data
Temperatura maxima la care ajunge ( pe care ai determinat-o cu programul de monitorizare )
Daca problema se intampla doar in jocuri sau programe intensive

| Sergiu0709 explică (pentru PainTech):

Bun a nu stiu cred ca a fost din cauza prafului deoare acum de vre 2 zice nu imi mai face, mersi de ajutor!

| GPA a răspuns:

Dacă se stinge în momentul în care rulezi jocuri care consumă resurse destul de mari, atunci o primă cauză este temperatura ridicată a procesorului, respectiv a plăcii video.

Verifică temperaturile.

Scoți pc-ul, îl așezi pe un pad, desfaci carcasa și-l cureți de praf. Folosești un compresor de aer (aer comprimat).

Bun, după curățare, asigură-te că unitatea de stocare (hdd/ssd) este fixată în șuruburi.

Schimbă pasta termoconductoare de pe procesor și de pe placa video. Cureți bine pasta rămasă după ce ai scos fan-ul(ventilatorul/radiatorul) cu alcool izopropilic sau c-un șervețel umed și aplici pastă cât un bob de orez pe mijlocul procesorului (valabil și pentru placa video).

| Sergiu0709 explică (pentru GPA):

Bun a nu stiu cred ca a fost din cauza prafului deoare acum de vre 2 zice nu imi mai face, mersi de ajutor