| baiatulxboyx a întrebat:

Am o problema, vreau sa-mi reinstalezi Windowsul ( XP-ul ) pentru ca e virusat si ma rog, am mai stricat eu pe aici blabla...Problema e ca, vreau sa imi refac eu partitiile ( C-ul si D-ul ) adica sa imi setez eu cat spatiu sa alochez in D si cat spatiu in C.Nu prea am inteles pasul acesta de pe internet si vreau sa sterg TOT din el, sa o iau de la 0, adica vreau sa formatez tot windowsul, nu numai o partitie.Si care-i faza cu format the partition using the NTFS file system? Care e mai bun pentru scopul meu? NTFS QUICK sau doar NTFS?

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

La instalarea de Windows la un moment dat iti arata partitiile existente pe hard-disk. Acolo ai si optiune de stergere. Le stergi pe toate, dupa care creezi 2 sau 3 partitii, cate crezi ca iti trebuie, si la fiecare te intreaba cat vrei sa fie dimensiunea. Partitia C o faci NTFS, celelalte poti sa le lasi FAT32. Formatezi partitia C complet (nu quick) iar restul le formatezi ulterior, dupa ce se instaleaza windows. Daca mai ai nelamuriri revino cu mesaj privat. Succes!

| razwan3l a răspuns:

Ntfs quick eu intotdeauna asa facbig grin

| MadaPitbull a răspuns:

Ntfs quick