| DerscariuAlexandru a întrebat:

Am o statie auto cougar c.600.4 si as vrea sa o folosesc in casa. Putere rms 2x250 sau 4x75. Am o sursa de 10A dar se aude foarte incet. Nu vreau baterie si redresor, daca mai exista alta solutie va rog ajutati-ma. Nu ma pricep la electricitate. Astept raspunsurile voastre. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Aici esti in domeniul meu... la 2*250 ai 40 amperi, slabe sanse sa gasesti un asemenea transformator, daca nu vrei sa pui baterie, cauta o sursa de pc care sa duca minim 600W

13 răspunsuri:
| sarpeparsiv a răspuns:

In primul rand spune-ne ce folosesti? boxe sau Subwoofer?
in alta ordine de idei in ce sens se aude incet? este posibil ca sursa de semnal(pc, telefon, cd player) sa fie de vina. Chiar si cu 10A ai putea sa scoti ceva putere minim 2 x 50-70 W suficient cat sa iti tremure putin geamurile.

| DerscariuAlexandru explică (pentru sarpeparsiv):

Nu tremura geamurile. nu folosesc subwoofer. am pus o la 2 laptopuri cu placi audio hd la telefon la mp4. sursa zic ca i de vina e intex 400de w. scrie 10a pe ea. si stiu cum se aud 50 de w rms. Si nu scoate

| buldome a răspuns:

Iti trebuie un transformator, 12 volti - tensiune alternativa, nu conteaza curentul in amperi, oricum la priza curentul e mai mic

| ombladon a răspuns (pentru buldome):

Mesterii ca tine dau foc la apartamente, cum adica nu conteaza curentul in amperi? crezi ca la 12v si 1 amper poti scoate 500W RMS?laughing) pentru 500W /12v=40A,deci nu stiu ce ai vrut sa zici acolo, daca nu am inteles eu bine, explica...

| buldome a răspuns (pentru ombladon):

Eu am conectat la priza un amplif auto 1000W cu u transf de 12v si a mers, si oricum la priza ai ai atatia amperi ca la masina poate doar cativa miliamperi

| DerscariuAlexandru explică (pentru ombladon):

Ai un id de mess sa vb mai clar? ca nu prea ma pricep

| ombladon a răspuns (pentru DerscariuAlexandru):

Da un msg pe privat

| DerscariuAlexandru explică (pentru buldome):

Nu cred pe priza daca te uiti bine scire 16A

| DerscariuAlexandru explică (pentru ombladon):

Ti am trimisi mesaj pe privat

| ombladon a răspuns (pentru buldome):

Transformatorul scoate atatia amperi cati poate el duce, nu cat este in priza, la priza ai 220v 16A, la masina ai 12v 45-100A si poti pune o statie de 1000W (pictati pe ea nu RMS) doar ca nu o sa mearga la capacitate maxima

| buldome a răspuns (pentru ombladon):

Normal ca nu o sa mearga la capacitate maxima deoarece la priza e curent mic si tensiune mare (16A/230V) iar la masina e tensiune mica si curent mare (12V/45-100A), dar conteaza ca o sa mearga, chiar daca curentul e prea mic si nu o sa aiba suficienta putere.

| DerscariuAlexandru explică (pentru buldome):

Si ce pot sa fac? o sursa nu se poate modifica sa scoata mai multi A?

| ombladon a răspuns (pentru buldome):

Tot nu intelegi... la priza ai cam 3Kw iar in masina in jur de 1Kw, nu asta e important, important este de cati amperi este transformatorul, poate fi 12v, 1A sau 12v 15A, Si s-ar putea sa nici nu porneasca daca traf-ul este foarte mic deci conteaza ce transformator foloseste...