| Sukine a întrebat:

Am o tableta grafica care e compatibila de la Windows 7 in sus, un program care e compatibil cu Windows 8 si 10. Am un laptop vechi (vreau sa il schimb dar inca strang bani (am 14 ani)) de cam 9 ani (taceti rolling on the floor), stiu la ce va ganditi) care are Windows 7. Daca as "încerca" sau as pune pe cineva sa imi puna Windows 8 am merge? Nu s-ar strica mai tare?

3 răspunsuri:
| MrZenon a răspuns:

Poți să încerci, dar rezultatul va fi urmatorul: după instalarea Windows 8, laptopul va începe să lucreze mai lent. Te-as sfătui să nu schimbi Windows-ul 7 la 8, deoarece nu merita acest lucru.

| Sukine explică (pentru MrZenon):

Deci trebuie sa astept pana imi iau unul nou?

| flixbuster a răspuns (pentru Sukine):

Nu trebuie sa astepti nimic. Windows 10 32 bit merge bine pe un laptop cu procesor Core2Duo cu 2GB RAM si 80 GB HDD. Doar sa nu ai vreo placa video ciudata (SiS sunt problematice, de exemplu) care sa nu aiba driver video pentru Windows 10. Daca ai 4GB RAM merge si Windows 10 64 bit. O versiune mai light este Home (fata de Pro).

Cel mai simplu este sa dai modelul de laptop (eventual ce procesor, RAM si placa video ai).

Teoretic poti instala si Windows 8 (cu aceleasi note ca mai sus la 10).