| Claudia_3811 a întrebat:

Am observat ca imprimantele cu laser sunt foarte bune! Ele folosesc tot tus, nu? As dori sa stiu mai multe despre acste imprimante, deoarece vreau sa-mi cumpar una! Ce marca? Si cum trebuie sa fie o imprimana sa fie cat mai buna, si sa iasa imaginea clar? Cat costa tusul? La cat trebuie schimbat/se poate reincarca?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da o cautare cu cuvintele "imprimanta laser" si o sa gasesti mai multe site-uri, ale producatorilor si comerciantilor. Pe acestea sunt prezentate toate imprimantele laser, cu caracteristice tehnice si pret si poti alege cea mai convenabila. Tot aici afli pretul tusului, daca cartusele sunt reincarcabile si cate copii poti face cu o incarcatura(nu se schimba la un anumit timp, ci dupa un anumit nr.de copii).
E bine sa alegi o imprimanta cu cartuse reincarcabile.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu folosesc tuş ci toner care e ca un fel de praf.
Reîncărcarea tonerului nu prea merge făcută acasă căci costă atât de mult sculele încât mai bine îl reîncarci la un centru specializat.
E drept că scoate mai clar imprimanta cu laser (deşi sunt deskjet-uri care rivalizează cu succes cu laserele) şi că tonerul ţine mai mult.
Cele mai bune în domeniu sunt, după părerea mea, Canon-urile însă costă enorm. Costă cam 1200 de RON o imprimantă, cam 300 (sau chiar 500, depinde de model) un toner iar o reîncărcare între 150 şi 200 de RON.
E scump tare şi dacă nu faci printări profesioniste, nu se merită pentru uz casnic decât dacă ai foarte mulţi bani.