| octav005 a întrebat:

Am placa de baza gigabyte ga-h61m-s1, procesor Intel® Celeron® Processor G530
(2M Cache, 2.40 GHz), si doresc sa stiu ce memorie DDR3 este compatibila? adica memoria DDR3 are legatura sa fie compatibil cu procesorul? si daca da, pe ce frecvente trebuie sa cumpar? NU ma prea pricep. Multumesc.

4 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Salut! Iti merge orice tip de memorie ddr3 indiferent de frecvente. Am vazut ca procesorul tau suporta ddr3 pana la 1066 mhz. Asta ce inseamna, tu daca iti cumperi ddr3 la o frecventa mai mare de 1333 mhz sau 1666 mhz ele vor lucra la 1066 mhz ca atat iti suporta procesorul.

| octav005 explică (pentru laurentiu80):

Am inteles, indicat ar fi sa cumpar la 1066 mhz nu?

| laurentiu80 a răspuns (pentru octav005):

Da sigur sunt putin mai ieftine decat cele la frecventa de 1333/ 1666 mhz. Poti sa cumperi si la frecvente mai mari, dar degeaba ti le va cobori la 1066 mhz.

| octav005 explică (pentru laurentiu80):

Ok, multumesc