| DjAbstraktw a întrebat:

Am placa de baza h110m-r si nu suporta ceva mai bun de i7 7700k.
Eu acum folosesc i5 7400 si vreau sa fac upgrade la i7 7700k.

I7 7700k e destul de bun cat sa ma tina 2/3 ani fara probleme la configuratia asta:
gtx 1080
16 gdr
500 gb ssd
1T hdd
win 10 pro

Sau sa schimb placa de baza si sa iau un i7 TH 8/9?

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Pastreaza placa video si treci pe amd ryzen, in zilele astea ai nevoie de minim 6 nuclee/12 thread-uri pentru jocuri si multitasking, in plus sunt mai ieftine ca Intel(am vazut la reducere un ryzen 7 2700 cu 8c/16t la 750 lei)

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e ca nu merita acest upgrade. Mai astepti cativa ani, strangi bani si-ti cumperi un calculator din anul 2022 sau asa ceva.

La utilizare obisnuita sau gaming nu se simte diferenta intre i5 si i7 la acelasi numar de nuclee.

| lalaura94 a răspuns:

Nu ai precizat ce monitor ai. Pentru 1080p, ce ai acum te tine pe ultra inca cativa ani fara probleme, nu e nevoie sa schimbi nimic.

Pentru 1440p recomand sa astepti pana apare noua generatie de placi video de la nVIDIA, sau pana cand ai banii, si faci upgrade la "rtx 3070"-ul din viitor, sau cum se va numi, si iei atunci si i7-7700k, si schimbi si placa de baza cu un b360 ales de tine.