| hUnTERRRRRR a întrebat:

Am placa video radeon rx 550 care are directx 12 si cand intru in dxdiag scrie ca am directx 11 de ce? cum fac sa am 12?

Răspuns Câştigător
| CVane a răspuns:

N-are treaba ce arata acolo, placa vine cu suport DX 12 integrat. Oricum nu o sa il folosesti sunt putine jocuri care au suport, mult mai putine care sunt DX 12 only(Gears of War 4, Forza Motorsport 7). Deci ai deja DX 12.

| hUnTERRRRRR explică (pentru CVane):

Ok mersi

| flixbuster a răspuns (pentru CVane):

Suportul DX 12 integrat in placa video nu iti foloseste la nimic pe Windows 8.1. Va merge doar DX 11.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil nu ai Windows 10 (care are DirectX 12).
Pentru DirectX 12 atat placa video cat si sistemul de operare trebuie sa aiba suportul necesar. Aceasta inseamna obligatoriu Windows 10 ca sistem de operare.