| Viorel939 a întrebat:

Am pornit Pc-ul m-am jucat 2-3 ore iar apoi l-am oprit sa imi schimb pasta termoconductoare pentru ca nu am schimbat-o de un an. Dupa ce am schimbat-o am asezat procesorul pe pozitia corecta dupa cooler-ul, am conectat corect toate firele si cand sa il aprind nu afisa nimic pe monitor. Pc-ul a pornit cooler-ul functiona, beculetul pe placa de baza era aprins dar pe monitor nimic. La monitor aparea ca nu primeste semnal era aprins becul galben nu verde si tin sa mentionez ca nu am placa video dedicata ci integrata. Mi s-a mai intamplat sa faca asa dar am scos ramii, i-am curatat si a mers, insa acum nu functiobeaza si am facut acelasi lucru si cu bateria bios. Va rog sa ma ajutati cu niste idei ce ar putea cauza acest lucru.

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Fa-i si un reset CMOS. Acum 2 zile mi-a picat si mie placa de baza si procesorul, in aceeasi idee in care dupa curatare, la mine a pornit de mai multe ori, si dupa, n-a mai pornit. Dar al meu are multa vechime, 8 ani. In functie de placa de baza, daca ai un dual bios, incearca sa fortezi bios-ul celalalt. Si pune-i o placa video dedicata. La fel, scoti piesele, pui doar cablul de 4 pini, cel de 20, apoi sa ai rami si procesorul pus, cu cooler, si 1 placuta la cel mai apropiat slot. Fara alte fire. Si porneste-l cu surubelnita sa vezi cum face. Daca se aprinde coolerul, apoi se stinge, si face un loop, procesor sau placa de baza, poate ai suta la suta un pin indoit pe procesor (daca-i amd) sau pe placa de baza (daca-i pe Intel). Altfel, ti-a "murit" ceva. Roaga-te sa fie placa video integrata. Daca in acest timp ventilatorul de la procesor merge continuu si nu-ti da coduri de eroare pe speaker (vezi sa-l ai conectat) roaga-te sa fie placa video, sau vreun condensator, sau poate ti s-a dus bios-ul sau vreun scurt. Incearca fara rami si cu speaker conectat, daca bipaie, ai mari sanse sa fie placa de baza ok. Daca nu se aude nimic, alta placa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate procesorul si pune-l din nou, poate nu l-ai pus bine.

| Viorel939 explică (pentru anonim_4396):

Am facut acest lucru de 3 ori, o persoana a patit acelasi lucru iar dupa o saptamana spunea ca a mers, ma rog sa mi se intample la fel.