| giorgiaekuzza a întrebat:

Am primit cadou un Laptop Acer, pe care nu l-am folosit si are pe Windows 7 si am uitat parola. Vreau sa intru in Bios sa-i pun un sistem de operare din grupa Linux. Cum trebuie sa fac ca sa intru in Bios?

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Trebuie să citim (sau mai exact să citești,) cum funcționează laptopul respectiv și anume cartea lui tehnică.
Nu cred că trebuie să fie conectat mereu la curent, că nu este calculator fix și se va arde.
Astea trebuie să fie în cartea tehnică, a aparatului.
Deci să nu mai folosești laptopul, până nu citești cartea tehnică a aparatului.
Și când nu lucrezi cu el, să îl decuplezi de la curent.
Astea sunt calculatoare portabile cu acumulatori, care se încarcă, și pot lucra de-cuplate de la curent, câteva ore.
Dacă îți ți laptopul cuplat permanent la curent, ca pe un calculator fix, cred că îl arzi.
Laptopul este un calculator portabil, cu acumulatori, și el poate funcționa câteva ore, nu știu exact câte, fără să fie cuplat la curent.
Legătura cu stick-ul ăla nu cred că depinde de sistemul de operare folosit de tine, că este ca o sârmă, dar prin unde radio sau ceva similar, că nu m-a pasionat problema și nu m-am informat.Iar o sârmă, nu trebuie să aibă treabă cu sistemul tău de operare. Nu este vorba de o sârmă ți-am explicat aiurea ca să înțelegi tu.
Mizeria se numește legătură fără fir și în engleză se scrie Wireless
http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless
http://www.shopmania.ro/dispozitive-wireless
http://www.upc.ro/internet/extra/wireless/
http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_Internet_Protocol
http://www.cosmote.ro/ro/serviceFullStory.aspx?cid=17252&ns=-10000

| DonyHD a răspuns:

Nu poti sa schimbi windowsul din bios doamne. acolo decat schimbi setarile pc-ului trebuie sa bagi cd-ul cu windows sa formatezi hard-diskul si dupa aia sa il instalezi. cum sa pui frate parola la pc si dupa aia sa o uiti inseamna ca esti prea proasta sa ai un pc tongue

| MMihai a răspuns (pentru DonyHD):

Nu este proastă!
A făcut umanul și nu le are cu astea, pe parte tehnică.
Este studentă la o facultate cu profil umanist!
M-am distrat când am citit ce i-ai scris!
Cristina s-a supărat, dar o să îi treacă, iar eu nu am mai folosit laptopuri până azi, ci numai calculatoare fixe.
Nimeni nu s-a născut priceput la calculatoare.
Nici tu.
O să învețe și ea.

| X3N a răspuns:

Poti sa intelegi un lucru? ca sa stergi windows-ul trebuie sa intri in bios oricum si dupa ce formatezi discul poti sa instalezi ce linuz vrei tu

| giorgiaekuzza explică:

Nu ma vreau sa intru in bios si booteze de pe de pe dvd si in locul sistemului de operare Windows 7 sa pun Kiwi linux (si sa sterg de pe hard Windws-ul 7, )sau o sa pun Ubuntu linux

| giorgiaekuzza explică:

Intrebarea era cum sa fac ca sa intru in bios, asta era de fapt intrebarea intrebarea. Dupa ce intru in bios, il pun eu sa buteze de pe dvd.