| KoJo07 a întrebat:

Am primit notificare pe internet-ul de pe Android sa imi descarc o aplicatie din magazin play prin care sa blochez notificarile nedorite. Se merita sa descarc o asemena aplicatie?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca primesti o notificare sa sari in bazin, atunci tu sari? big grin
Sau te uiti intai cine a trimis-o si daca exista bazinul si are apa pentru inot?

De unde sa stim noi, de unde ti-a venit aceea notificare, la ce aplicatie se refera etc?

In cel mai rau caz vei mai instala inca un virus pe telefon... tongue

| KoJo07 explică (pentru Bula):

Era de la browser notificarea. nu am dat sa descarc nimic, deci nu stiu despre ce aplicatie e vorba.

| Bula a răspuns (pentru KoJo07):

Browserele nu dau asemenea mesaje, doar daca intrii pe un site unde e afisat acest mesaj SAU daca ai "incasat" un "virus".

| KoJo07 explică (pentru Bula):

Am gasit in setarile browser-ului ce imi aparuse. Se numeste Elemente blocare continut. Pentru blocarea anumitor tipuri de continut nedorit, cum ar fi reclamele, descarcati elemente de blocare a continului dintr-un magazin de aplicatii.

| Bula a răspuns (pentru KoJo07):

Sunt multe tipuri de spam (contiut nedorit) pe internet. E plin cu ele si se inmultesc vertiginos. happy
Browserele se pot seta sa nu afiseze pop-up -urile (ferestrele care sar in fata, pe o parte a ecranului), sa nu intre pe anumite adrese de site-uri.
Pentru a bloca reclamele se pot folosi secvente aditionale pentru browser (add-on -uri).
Pentru a elimina e-mail-urile nedorite, se pot marca "spam" (gunoi nedorit).

Din pacate, sunt multe elemente nedorite pe internet care sunt greu de detectat, fiindca e nevoie de programe /aplicatii mari, sofisticate, care si incetinesc aparatul.

Iti recomand sa instalezi AVG Antivirus, te va feri de foarte multe neplaceri, iar versiunea platita iti asigura si platile online si te fereste si de atacul hackerilor (de exemplu in zone unde este wi-fi liber).

| PainTech a răspuns:

Nu.
Inainte erau notificarile tip " Virus detectat in dispozitivul dumneavoastra. Va rugam sa instalati aplicatia lu' peste pentru a devirusa telefonul". Se pare ca acum au trecut la blockere de notificari...

Nu ti se ridicol ca ai primit o NOTIFICARE prin care sa ti se spuna sa dezactivezi NOTIFICARILE?

Oricum, versiunile noi de Android au optiune in setari pentru dezactivarea notificarilor. Nu ai nevoie de o astfel de aplicatie.

| KoJo07 explică (pentru PainTech):

Am gasit in setarile browser-ului ce imi aparuse. Se numeste Elemente blocare continut. Pentru blocarea anumitor tipuri de continut nedorit, cum ar fi reclamele, descarcati elemente de blocare a continului dintr-un magazin de aplicatii. despre chiestia asta vorbeam

| Elena9328 a răspuns:

Nu merita.
Și găsești si la setări ceva de genul