| ro74florin a întrebat:

Am primit un radio electronica darclee 4.
Nu reușesc să recepționez posturi radio cu el.
Aparatul pornește ( scoate in zgomot), totul funcționează dar nu reușește să recepționez un post radio.
Aveți vreo informație privind acest aparat radio?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un electronist bătrîn specialist il poate repara, radio acela este facut in 1963 cu lămpi, a fost facut de electronica, sigur vârsta lui si a pus amprenta, si condițiile in care a fost ținut, pot fi arse lămpi, si nu cred ca mai găsesti piese, dar un electronist bun va depista cauza defectului, du l la un centru radioprogres, acolo mai găsesti electronisti care au reparat toată viața radiouri vechi, antichități.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ori nu iti merge firul de la antena
ori circuitul imediat dupa antena nu mai merge

insa in afara de heirloom de familie, vandut la anticariat sau muzeu, nu prea vad ce mai vrei de la saracul radio de nu vrei sa il lasi sa se odihneasca in pace!

unde mai pui ca am impresia ca nu prinde decat unde lungi, medii si scurte, nu si ultra-scurte pe care sunt toate radio din ziua de azi, deci prinzi numai cele 1-2 posturi romanesti nationale pe care sunt obligati sa le mentina pe tot teritoriul Romaniei in caz de calamitate nationala (booring)

| ro74florin explică (pentru CarcotasulVesel):

Îl vreau funcțional nu pentru utilizarea zilnică și neapărată.
Este o piesa vintage care trebuie sa fie funcțională.