| anonim_4396 a întrebat:

Am primit un Tv micuț 36 cm modelul Haier fara telecomanda, mi-a căutat automat canalele TV apoi îmi apare pe ecran source blocked, cum pot debloca?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce model TV ai, dar blocarea poate fi:
- din cauza activarii blocarii canalelor cu "codul pentru copii" (de 4 cifre, initial din fabrica e "0000"). Daca se dezactiveaza "Children Lock", atunci nu mai cere acest cod.
- din cauza codificarii programelor de catre furnizorul programelor SAU ramanerea in memorie a codului de la furnizorul vechi. Verifica, daca nu are vreun locas pentru cartela de abonament si cartela in acel locas.
- incearca sa cauti canalele analogice venite pe cablu, iar pentru cele digitale trebuie sa urmezi pasii din manualul utilizatorului. Un manual poti descarca de aici:
http://www.manualslib.com/download/63853/Haier-Led-Tv-Le32c13200.html

Verifica intai pagina 21
http://www.manualslib.com/manual/63853/Haier-Led-Tv-Le32c13200.html?page=21

Este posibil ca, pentru unele functii a TV sa ai neaparat nevoie si de telecomanda!

| dolceromania a răspuns (pentru Bula):

Este modelul Lt19r1bw/c,da are și un locaș pentru ceva cartela! Ce pot face? Fără telecomanda cum pot dezactiva funcția de protecție?

| Bula a răspuns (pentru dolceromania):

Cam... nici cum...
Ai nevoie de telecomanda si pentru introducerea codului "de copil", dar nu numai.
Incearca ceri si telecomanda de unde ai primit TV-ul SAU sa gasesti o telecomanda pe internet pentru a avea toate functiile necesare disponibile.
In ultima instanta, incearca sa gasesti o telecomanda universala programabila, potrivita pentru modelul tau de TV.