| Chicos_Bogdan_Daniel_1997 a întrebat:

Am primit un Tv ( telefunken), aproape nou, dar are o problemă. În momentul în care îl deschid nu-mi apare nimic pe ecran. Singura schimbare este că se aprinde puțin ecranul. În prima fază am zis că nu este setat doar că, am apăsat pe toate butoanele telecomenzii și nu mi afișează nimic display ul. Eu presupun că ar fi un fir dezlipit. Menționez că, televizorul a fost prins în perete și adevărul e că l am "zguduit" puțin până să l dau jos de acolo.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoate-l din priza, lasa-l timp de 5 minute, dupa care baga stecherul inapoi si urmareste Led-ul frontal.
Daca Led-ul este aprins (rosu), atunci asteapta sa fie pornit (din telecomanda).
Daca Led-ul palpaie la apasarea tastelor de pe telecomanda, apasa tasta Menu. Incearca sa apesi de mai multe ori si butonul de schimbare a sursei de semnal (tv sau mufe, usb etc), poate apare ceva pe ecran.

Daca tot nu apare nimic.atunci trebuie verificat de un specialist.

| Chicos_Bogdan_Daniel_1997 explică (pentru Bula):

Un singur buton face diferența și acela este presets. La apăsarea acestui buton, de 3 ori, face posibila luminarea ecranului.
În ceea ce privește becul, la apăsarea tastelor nu licărește. Pâlpâie de 4-5 ori în momentul în care îl deschid și după gata.

| Bula a răspuns (pentru Chicos_Bogdan_Daniel_1997):

Daca la a 3-a apasare la Presets se ilumineaza ecranul, ramane asa si dupa oprire si repornire din telecomanda?

| Chicos_Bogdan_Daniel_1997 explică (pentru Bula):

Da. Rămâne așa și după repornire.

| Bula a răspuns (pentru Chicos_Bogdan_Daniel_1997):

Deci...
Daca ecranul se ilumineaza si tine in minte starea, atunci deja functioneaza partial.

Acum apasa butonul Menu.
Daca-ti apare ceva (scris sau figura) pe ecran, atunci trebuie urmarite indicatiile.
Daca insa nu-ti apare nimic pe ecran la apasarea tastei Menu, atunci ramane service-ul (probabil trebuie resoftat).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este defect displayul, sunet ai la el? se aude ceva? Trebuie inlocuit displayul mai bine cumperi alt televizor tot marca asta si modelul, este televizor lcd led sau plasma nu cu tub nu? Ca nu ai zis ce fel de televizor ai.

| Chicos_Bogdan_Daniel_1997 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu are nici sunet. Și este lcd

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Am inteles, televizorul este in protectie se protejeaza a detectat o piesa arsa, dul la reparat nu il mai folosii ca il arzi de tot