| Dema a întrebat:

Am probleme cu calculatorul! De la un timp a inceput sa se stinga singur, iar de acum doua zile se stinge cite 3-4 ori pe zi. Cel mai strasnic este azi il aprindeam iar el nu arata nimic, cici datele windows nimic-nimic. Cind mi-a reusit sa-l pornesc numai dadeam sa intru pe net el iar se stingea sau chiar mai devreme. Help! Ce sa fac? acum stau cu frica ca iar se va stinge... rog mult ajutati-ma cit mai repede ca nu stiu ce-i cu el!

13 răspunsuri:
| dryft3r a răspuns:

Are probleme ori cu coolerul sau nu stiu... Mai bine faci Windouwsul!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Reinstalează din nou windows, e virusat! Precis iti spun.

| h3r a răspuns:

Buna. Ai putea sa-ti reinstalezi iar Windowsul, vezi daca tot asa face.
Si eu am avut problema asta si am dat un reset la placa, plus ca al meu se si bloca. Dupa aceea l-am reinstalat si acum merge super.

Du-l la reparat cel mai bine sau intreaba pe cineva care se pricepe in acest domeniu, sa vina sa te ajute.
Take care!

| εʟʟα1Зcσσʟ a răspuns:

Buna! Are virusi reinstaleaza-ti windowsul!

| raidxp a răspuns:

Nu-l mai bagati in ceata! nu are nimic widowsu-l cu faptul ca se stinge neregulat...e racirea procesorului, sau chiar procesorul, scoate-l afara. sufla totul de praf, cu grija

| StaiCaTrag a răspuns:

Reinstalezi windows! happy

| WaKeUp19 a răspuns:

Am avut si eu problema asta si acum iar o am, asa, sa trecem sa subiect.
incearca sa in desfaci si sa il cureti de praf peste tot, dar mai ales pe ventilatorul din mijloc si cel din spate,
(asa am facut eu si a rezistat o zi ff bine apoi... tot se inchidea) daca nu se mai inchide inseamna ca asta e problema, daca tot se inchide (asa am facut eu) m-am dus la un service PC si le-am spus sa imi puna pe ventilatoare pasta TERMOCONDUCTOARE. mi-au pus, si mi-a mers PC-ul asa timp de o luna-2 acum e plin de praf si iar au inceput problemele.
deci, tu incearca sa cureti cu o pensula "pufoasa" tot interiorul unitatii, ( ca sa nu mai dai 15-20 de lei in plus),
Il duci la un service PC si ii zici sa iti puna pasta termoconductoare, sa il curete de praf ( in cazul in care nu l-ai curatat tu) si sa iti reinstaleze windowsul... si cam asta este, sper ca te-am ajutat

| vaali13 a răspuns:

Sau probabil e de la placa video, hard disk sau nu mai ai pasta pe procesor, desfa-l si tu macar si curata-l de praf apoi indicat ar fi sa mergi la un service

| M7D7L1N a răspuns:

Tu ai mai adaugat la unitate coolere, hard disk; in plus? Ca daca nu porneste sau se stinge singur e de la sursa sigur, nu mai face fata si trebuie schimbata.Incearca cu o alta sursa si vezi ce reacti are. Dupa imi spui! Sau daca ai mai adaugat tu coolere in plus, mai scoate din ele, daca nu incearca cu o alta sursa mai potenta!winking

| M7D7L1N a răspuns:

Fratilor am avut multe cunostinte care au patit la fel ca el si toti aveau probleme cu sursa! Si sursa incepe sa faca fite doar daca stingi pc de la buton, daca se ia curentu si te prinde cu pc on, sau pur si simplu nu mai face fata. si prafu afecteaza functionarea buna a unu PC dar nu in acest mod... un amic de al meau ii mergea pc o ora stas si cand se baga in cv ce necesita racirea placi de baza si sursa ne mai facand fata se stinge! Si varianta cu placa de video e valabila ca unchimio a bulit placa video de la un joc si la PC si la Laptop dar amandoua pc functioneaza pana la faza in care vizioneaza un film HD sau pana inra in joc... cum a facut una din aceste 2 lucruri i se stinge pc-ul! deci concluzia este ca sursa nu ii mai face fatawinking! fara nici o indoiala! (intrebare de cat are sursa?)

| Catalin_Oncescu_1995 a răspuns:

Am avut exact aceeasi problema. L-am curatat am reinstalat windows-ul si degeaba. Am consultat un specialist. Problema: Placa video arsa. Am schimbat 2 placi video pe chestia asta deoarece sunt Gamer. Cred ca ar trebui sa verifici si placa video.

| Wallker_Allan_1994 a răspuns:

Poate ai un virus. Cand l-ai scanat ultima oara?
A-r trebuii sa il scanezi, vezi daca merge, daca nu trebuie sa il duci la reparat sau sa reinstalezi windowsul.Asta daca stii.
Bafta!

| Robert_Nitrows_1987 a răspuns:

Ca sa fii sigur ca va merge urmeaza pasii:1.Curata unitatea de praf(s-ar putea sa ai probleme cu coolerul), 2.Reinstaleaza windowsul si 3. Pune-ti un alt antivirus. Funda?