| MarinasChristy a întrebat:

Am probleme cu un windows 7 pe 64 bits, Acum cateva zile l-am scanat si avea cateva fisiere infectate cu virusi, am instalat bitdeffender, am sters fisierele afectate si de atunci mi se tot blocheaza pc-ul, imi apare mesajul cu not responding iar apoi nu ma mai lasa sa intru in nici un fisier, Ce i-as putea face?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Repararea lasa programele asa cum sunt instalate.Nu le modifica.
Nu le sterge. Poti incerca. Dar baza de date a acelor programe nu poate fi copiata in alta parte? O modalitate de a salva un program in care nu stii care fisiere sunt modificate, este sa te duci acolo unde s-a instalat programul (de regula C:\Program Files...) si sa copii toate fisierele acelui program in alta partitie. Dupa reinstalarea programului, faci invers. Fisierele fiind ale aceluiasi program sunt recunoscute. Singura problema la metoda asta e ca trebuie sa stii cu siguranta unde se instaleaza programul respectiv (in afara de C:\program files...). Pentru ca un program se instaleaza dupa nume, autor, companie (de la caz la caz). Daca nu ai facut niciodata asa ceva, cand ai timp, incearca. Deocamdata, repara si vezi daca iti mai da erori.

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Reinstaleaza sistemul. Atata timp cat fisierele sistemului au fost virusate nu ai ce face. Dupa ce il instalezi, inainte de a instala alte programe, instaleaza
un antivirus bun si fa o scanare, ca sa nu-ti fi scapat vreunul pe alte partitii.

| MarinasChristy explică (pentru horia2012):

Daca ii bag cd-ul si ii dau o reparare crezi ca o sa mearga? am anumite programe de contabilitate in pc care s-ar modifica in urma ureinstalari windows-ului

| horia2012 a răspuns (pentru MarinasChristy):

Repararea lasa programele asa cum sunt instalate.Nu le modifica.
Nu le sterge. Poti incerca. Dar baza de date a acelor programe nu poate fi copiata in alta parte? O modalitate de a salva un program in care nu stii care fisiere sunt modificate, este sa te duci acolo unde s-a instalat programul (de regula C:\Program Files...) si sa copii toate fisierele acelui program in alta partitie. Dupa reinstalarea programului, faci invers. Fisierele fiind ale aceluiasi program sunt recunoscute. Singura problema la metoda asta e ca trebuie sa stii cu siguranta unde se instaleaza programul respectiv (in afara de C:\program files...). Pentru ca un program se instaleaza dupa nume, autor, companie (de la caz la caz). Daca nu ai facut niciodata asa ceva, cand ai timp, incearca. Deocamdata, repara si vezi daca iti mai da erori.

| tr3ig a răspuns:

Singuru lucru pe care il poti face este sa iei cd-u cu win si sa il instalezi din nou, iar dupa ce il instalezi sa ii instalezi si un ANTIVIRUS pe calc ca sa nu mai ai probleme din astea pe viitorwinking

| BencheaAdelin a răspuns:

Mai bine puneti avast! E mult mai usor de folosit si sterge virusii foarte repede.

| MarinasChristy explică:

Daca ii dau o reparare nu merge?, am anumite programe in pc care pot fi modificate prin reinstalare windows si nu vreau asta