| drivere a întrebat:

Am pus in baie o priza dubla, una deoarece am boiler si trebuie sa stea permanent in priza si una pentru. masina de spalat. Spuneti-mi si mie va rog, este vreun pericol de curentare daca am priza in baie, tin sa mentionez ca am impamantare, dar nu stiu daca este de ajuns, se poate intampla orice de la condens.Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Este indicat ca priza sa fie schuko si cu capac IP54, sa fie asezata pe un circuit cu trei conductoare (faza, nul de lucru si nul de protectie), iar plecarea acestui circuit din tabloul de apartament trebuie prevazuta cu un disjunctor diferential bipolar de 16-20 A si curent diferential (de defect) de 30mA.

2 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

De fapt, este.
Dacă priza face scurt-circuit se poate arde mașina de spălat.

| Corleonee a răspuns:

Nu este nici un pericol. si eu am