| Mosotti a întrebat:

Am ramas uimit acum cand am tras niste filmari pe un DVD Blue Ray de 100 GB BD_R XL Verbatim luate la cutie jewel de 5 discuri, s-a tras cu 4 x adica cat suporta, ca am achizitionat Nero versiunea 22.0. 1011 (nu stiu daca e 2019 sau in ce an a fost lansat) si imi trage si astea cu 1-4 x (nu ca Nero 7 care tragea cu maxim 1 x), a durat cam 1 ora ai 50 de minute de tras cam 93 GB.
A zis ca s-a tras ok.

Dupa aia am dat sa vad ce s-a tras si am vrut sa trag un mp4 de 750 MB.
Merge cu 1-1, 39 MB/s! Ce dracu? Plus ca fac urat, se aude ca si cum abia se cazneste sa citeasca, am filmat putin ritmul infect in care copiaza fisierul ala de pe disc pe HDD, dar si audio cum face unitatea. Si cand trasesem cu 1 x cu celalalt Nero, la fel facea! Ce draci se intampla?

Tin sa zic ca si unitatea cealalta face la fel care e acelasi model luat doar cu 1 an in urma, deci nu ca ar fi defecta, ca la DVD normale si dual layer merge f bine.
Pai ce dracu, daca un fisier de 750 MB sta in halul ala, daca am nevoie sa copiez mai mult pe HDD ce fac?

Ce se intampla si cum poate fi remediata situatia? Am zis sa testez copiere un mp4 de pe disc pe HDD, sa nu zic ca-s multe fisiere mici si ca de aia ar merge mai incet.

Atasat fisierul mkv prima data viteza de copiere a acelui fisier, apoi audio zgomotul unitatii, dati putin mai tare si se aude f clar.
Cand am tras pe el, merge normal, doar la citire face urat in felul ala, aici link:

https://streamable.com/wvi4gd

Unitatea este Asus BW-16D1HT, unitate interna pe SATA, calculator nou luat in ianuarie 2019 foarte performant, softul Nero am zis versiunea, discurile la fel.
Am tras pe Blu-Ray UDF ca am fisiere mai mari de 2 GB, nu ISO, insa si ala tras cu 1 x pe ISO la fel facea.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu folosi disckuri blu-ray pentru stocare man, foloseste hdd extern sau hdd normal cu caddy. Alea is gandite sa te uiti la blu-rays, nu sa transferi date cu sau de pe elehappy

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Pai daca la scriere merge cu 17, 5 MB/s, de ce ar merge la citire doar cu 1, 4, tot date.
Ciudat, daca poate citi un Blu Ray film cu 5-10 MB/s, asa poate si copia acel film, ca tot viteza de citit date e.
Si pe DVD de 25 GB la fel face, lasa-o dracu, alea BD RE care-s RW.
Sta enorm pana isi ia DVD cum s-ar zice, pana e in stare sa-l folosesti, la DVD normale si dual layer sta putin sa-si ia discu, se aude zgomotul ala putin si apoi intra in starea cand sa-l folosesti.

La asta de 25 GB am testat acu, caraie 3-4 minute dar apoi merge cu 13-14 MB/s, e okey.
Poate la ala de 100 caraie 10 min, o trebui sa astept, dar tot nu e okey.

Dual layer sau normale copiaza de pe el pe HDD cu un 10 MB/s, ala de 100 si 25 GB cu maxim 1, 4 MB.
Ceva nu e in ordine, pai asa nu poate citi nici filme cu viteza mai mare de 1, 4 MB/s! Adica ar trebui filme de maxim 10 GB doua ore, eu stiam ca filmele Blu Ray au si 50 GB.

HDD se poate defecta oricand, asa discurile raman si 30 ani, la mecanica dela HDD ce pretentii poti avea la ea?
Si daca dupa 20 de ani apar alte medii, transferi pe alea de pe discuri, dar le ai mereu.

Am revenit, mda, dupa 2-3 minute de caraiala la ala de 25 GB