| alexx102428 a întrebat:

Am reinstalat windows-ul saptamana trecuta am antivirus. Am reinstalat windows-ul pentru ca se incarca foarte greu la fel se intampla si acum ce pot sa fac sa se incarce mai usor?

Răspuns Câştigător
| dogslover a răspuns:

Stii, nu intotdeauna e de vina windows-ul. Informaticienii spun ca dupa 2-3 ani de folosire, unui calculator ii scade viteza cam cu un sfert, si apoi continua sa scada. Daca totusi calculatorul tau e nou sau aproape nou, s-ar putea sa fie un virus nedetectat in sistem sau sa aiba probleme cu hardware-ul (sa fi cazut pe jos, sa fie crapat sau prafuit) si poti sa te duci de unde l-ai luat sa intrebi ce poti face. Ei ar putea chiar sa ti-l bage in service. Oricum, ca sistem de operare, ti-as recomanda un windows 7 professional sau enterprise.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Incearca sa instalezi un sistem de operare care poate rula pe calculatorul tau. In principiu, viteza de reactie a calculatorului tine de rami si procesor. Daca ai rami putini (sub 512 mb) sau un procesor mai slabut, sistemul se va misca greoi, indiferent cate instalari efectuezi. Da click dreapta pe My Computer, alege "properties" si vezi indicatiile de acolo (in principal "x mb of RAM", unde x e valoarea memoriei pe care o detii momentan). Daca e 512 sau mai mic numarul, atunci se impune sa mai cumperi placute rami, pentru a imbunatati performantele calculatorului. Apeleaza la cineva care se pricepe. Sunt necesare cunostinte in informatica.

| pkpdionut a răspuns:

Incearca alt Windows. Ce PC ai? (ram, procesor)

| RazvanNikolas1994 a răspuns:

Să știi că poate nu e de vină windows-ul, poate ai ți s-au învechit componentele sau sunt prăfuite.

| Necula_Crazyus_1991 a răspuns:

Salut.Cea mai buna varianta ar fi sa-ti instalezi un windows mai nou si mai bun.Sau daca nici asa nu functioneaza trebuie sa te duci la cineva care se pricepe la calculatoare.