| Eylul1234 a întrebat:

Am router-ul conectat la calculator și pentru laptop folosesc wi fi-ul, de câtva timp când deschid laptopul Wi-Fi ul se conectează și dupa 2-3 min se deconectează și nu ma mai lasă să mă conectez. Știe cineva ce are?

3 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

E posibil sa ai problema asta pentru ca adresa wifi sa fie pusă pe o frecventa aglomerata. Suna la serviciul clienți de la distribuitorul tau de net și cere-i sa te mute pe o alta frecventa mai liberă, ca sa nu mai ai problema asta.

| anonimg a răspuns:

Routerul este uzat (defect) și trebuie altul nou.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai Linux esti doomed pentru ca Network Manager (responsabil de connectarea la retea) a fost facut cu un singur scop si NUMAI un singur scop: SA TE LASE FARA NET CAND ITI E LUMEA MAI DRAGA

altfel, cum ti-a zis si Edw08 s-ar putea sa se fi setat pe un canal (sunt vreo 13) pe care comunica si vecinii, asa ca incearca sa treaca pe alt canal, pe care de asemenea se comunica in draci

asa ca, du-te in windows store si ia un wifi analizer (poti sa faci asta si pe telefon) apoi gaseste un canal liber, iar apoi seteaza-l pe router

asta e cea mai probabila problema, altfel poate fi din placa de retea wifi sau router (si astea se mai duc, ca orice alta electronica)