| elcosmin a întrebat:

Am Samsung galaxy A70, are 3 camere pe spate, dar am astupat pe rand cu o foaie fiecare camera in parte si am realizat ca doar una functioneaza. Celelalte 2 la ce folosesc? Cea de 32mpx merge, cele de 5 si 8 nu...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mdaaa...
A treia camera, de fapt nici nu e folosita ca camera de filmat sau fotografiat.
Este o camera ajutatoare, cu rezolutie mai mica, pentru ajustarea profunzimii imaginii. De fapt, aceea camera face doar detectarea contururilor, pentru separarea componentelor imaginii. De exemplu, daca fotografiezi una sau mai multe persoane, atunci a 3-a camera le "cauta" conturul corpului, care vor ramane in poza, iar restul imaginii (background-ul) poate fi blurat.
Dintre cealalte doua camere, unul este cu unghi larg, pentru imagine panoramica, cu rezolutie mare, din care se poate taia o bucata dorita (zoom digital), iar cealalta camera este unul normal, conceput pentru filmare.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU sunt 3 camere, ci doar 2. Al treilea este blitz-ul.
Se foloseste camera cu rezolutia mare pentru fotografiere /filmare, iar ceea cu rezolutie mica este pentru corectia imaginii (focalizare, profunzime etc.), folosita pentru pregatirea si procesarea inregistrarii.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Triple cam
32 MP, f/1.7, PDAF
8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)
5 MP, f/2.2, depth sensor

plus una de selfie. Total PATRU

| elcosmin explică (pentru Bula):

Da, sierra are dreptate, sunt 4 camere per total, dar a 3 a nu e blitz. E tot camera. Blitzul e mai jos

| Bula a răspuns (pentru elcosmin):

Mdaaa...
A treia camera, de fapt nici nu e folosita ca camera de filmat sau fotografiat.
Este o camera ajutatoare, cu rezolutie mai mica, pentru ajustarea profunzimii imaginii. De fapt, aceea camera face doar detectarea contururilor, pentru separarea componentelor imaginii. De exemplu, daca fotografiezi una sau mai multe persoane, atunci a 3-a camera le "cauta" conturul corpului, care vor ramane in poza, iar restul imaginii (background-ul) poate fi blurat.
Dintre cealalte doua camere, unul este cu unghi larg, pentru imagine panoramica, cu rezolutie mare, din care se poate taia o bucata dorita (zoom digital), iar cealalta camera este unul normal, conceput pentru filmare.

| Wr3nch a răspuns:

Ce geniu. Nu is folosite toate simultan, nu ai de ce sa dai retur. Fiecare face altceva, si nu de ce sa mearga toate simultan ca iese un terci, nu o poza.

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa faci teste relativ la capabilitati, nu imagine chioara
de exemplu una dintre camere e responsabila de zoom-ul optic dar NUMAI cand faci zoom
iar alta e resposabila de ultra-wide, adica doar cand intrii in modul respectiv

in rest, in majoritatea timpului se foloseste o singura camera, aia care tu crezi ca e singura care functioneaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retur. Și totuși poate încerci o actualizare de software.

Și merci, interesantă idee mi-ai dat. Nu m-am gândit la asta sa "acopăr celelalte camere", pentru ca și eu am un telefon cu mai multe camere. Chiar voi încerca și eu.

| elcosmin explică (pentru anonim_4396):

Spune-mi daca ai incercat asta, so daca îți functioneaza toate!