| vladutz0111 a întrebat:

Am scos cooler-ul de pe procesor ca sa il curat...si nu am schimbat pasta termoconductoare...se poate intampla ceva rau?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai avut pasta e foarte naspa, in cazul in care pasta de pe procesor era "ciment" atunci te rog sa-l desfaci si sa-i pui macar putina pasta siliconica(1 leu, in cazul in care n-ai bani sa-ti iei un arctic silver, ceva, oricum pasta siliconica se foloseste de mult in electronica, dar e folosita mai des la tranzistori, singurul dezavantaj este ca nu te tine decat 2-3 luni, dupa ce s-a uscat are rol invers-izoleaza).Iar in cazul in care mai era vascoasa, e bine sa verifici temeperaturile de la nuclee.bye.

3 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Nu, doar ca se va praji procesorul.

| ionutz0116 a răspuns:

Daca ai umblat doar la cooler nu are ce sa se intample; daca ai umblat si la procesor atunci trebuia schimbata si pasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu are pasta termoconductoare deloc iar daca are si aceasta este deja uscata, procesorul se incalzeste mult mai repede urmand daca acel cooler nu face fata, sa ti se restarteze ori stinga calculatorul.