Întrebare recomandată | bogdan324 a întrebat:

Am setat o rezolutie foarte mare pe un laptop si ecranul a ramas negru,l-am legat la un televizor prin cablu vga, la fel, nu vede nimic.Am incercat sa reinstalez windowsul dar nu booteaza, am umblat in bios si totul e setat ok, dar tot nu booteaza.Cum pot rezolva asta?

5 răspunsuri:
| shannygelu a răspuns:

Daca are din bios boot pe cd si ai cd cu windows bootabil inseamna ca s-a stricat cd writeru laptopului

| Love4Music a răspuns:

Ti s-a stricat placa video. Asa am patit si eu.

| vrelian a răspuns:

Pai se pare ai o problema.un laptop nu trebuie sa faca asa ceva.el are placa video cumva de o rozolutie ca si dislpayul, deci nu vad de ce ar face asa ceva. apoi la laptop chiar asa si spune rezolutia recomandata la maxim.ar mai fi inca o chestie. daca e vezi, dar nu ai cum vedea.sa nu fi setat alt monitor de la placa video.stii acolo cind intri sa vezi rezolutia ai pe ce display sa fie pus. daca laptopul este mai vhechi asa erau inainte schimbai tu pe un monitor extern sau pe displayul laptopului.nu stiu denumirile astea de cabluri, dar incearca cu un cablu din ala ca si pentru desktopuri.vezi laptopul trebuie sa aiba o mufa ceva de genul ala.deci foloseste la fel o mufa cu un capat din ala ce intra in laptop si capatul alantu baga-l la un monitor.asa ar trebui sa vada daca este comutat pe monitor extern.chestoa nu este din BIOS.cind incerci sa reinstalezi windowsul daca vrei sa faci asta baga un cd cu wiondows in cd-rom, intra in bios, mergi la boot, acolo setezi sa plece dupa cd si apoi iesi cu f10 si dai enter.va pleca dupa cd si iti va cere sa apesi orice tasta. apesi orice tasta si incepe reinstalarea windowsului.restu cred ca te pricepi daca e. daca nu ma gasesti pe aici.

| SmecheruCuSpate a răspuns:

Dul la un specialist big grin

| servicelaptopuristorepc a răspuns:

NU are legatura rezolutia cu faptul ca numai booteaza, deci fii mai explicit, ce eroare iti da la bootare? faza cu rezolutia se rezolva foarte usor fara sa fie nevoie sa reinstalezi sistemul de operare sau etc, din safe mode, dar daca sistemul booteaza apare sigla de windows si incarca si cand ar trebui sa intre in windows apare ecranul negru da atunci este de la video, daca asta ar fi cazul atunci iti sugerez sa contactezi service-ul storepc.ro si til vor face rapid si ieftin.