| Honamy a întrebat:

Am si eu nevoie pentru o colega de un program care sa instaleze dvd-rw driver pentru ca am incercat sa ii instalez windows si nu merge deci ati putea sa-mi dati un link am cautat pe nat dar nu merge. Multumesc

5 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Aoleu, fantoma Spartei, spart o fi calculatorul tau laughing
In loc de "microprocesor" ai vrut sa spui "placa de baza". Ce treaba mai are si cu placa video cu un dvd-rw? De unde atatea aberatii pe banda rulanta?

DVD-RW trebuie sa aiba driver din Windows! E posibil sa se fi corupt driver-ul.
Ia vezi ca asta e solutia cea mai probabila:

Start-->Run-->Scrie "regedit".
Du-te la HKEY_LOCAL_MACHINE
Apoi SYSTEM
Apoi CURRENT CONTROL SET
Apoi CONTROL
Apoi CLASS
Si in sfarsit gaseste {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Cam asa ceva:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Apoi sterge upper si lower filters...

RESTART la PC.

Daca nu merge nici asa atunci cauta pe Google cum sa instalezi Windows de pe "stick", asta daca placa de baza suporta boot de pe USB-uri.

Cam atat, trebuie sa plec! Am intarziat la ora de Farmece. Domnul profesor Flitwick ar putea sa se supere.

| m5789932 a răspuns:

Deci fa-ma sa inteleg! Eu am inteles urmatorul lucru: ca ai incercat sa instalezi Windows-ul dar n-ai reusit, din cauza ca nu merge dvd-rw? Daca am inteles eu bine atunci ori pc-ul e de generatie mai veche, ori nu stii cum sa boot-ezi cd-ul cu windows! Daca oferi mai multe informatii te pot ajuta! Ce windows ai incercat sa instalezi? (windows 7, windows xp sp3, windows xp sp2)
SI pe ce calculator ai incercat sa instalezi? (ce procesor are, placa de baza, rami, si ce hard are ca asta e foarte important, de asemenea ce dvd-rw are si ce tip de conexiune are: sata2 sau ata?)

| m5789932 a răspuns:

Bun pana aici! AI incercat sa instalezi Windows Xp sp3 pe un laptop, dar numerge. ce e de facut? pai intra in bios si vezi care e treaba! ca de acolo pleaca toate!

| SHINeeTaemin a răspuns:

Mai incearca, poate reusesti

| Honamy explică:

Am incercat sa instalez windows xp sp3... nu stiu eu asa de multe despre computerul ei insa cd-ul cu windows mi l-a facut un baiat si l-am instalat si eu si la mine a mers si la ea nu deci nu cred ca e de la cd