| ELNuInvataMomentan a întrebat:

Am si eu o intrebare:
Daca o placa de baza are placa video integrata, se poate adauga o placa video separat?
Daca da, se vor afecta una pe cealalta sau se va anula una pe cealalta?
Multumesc mult, nu prea ma pricep la calculatoare.

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Salut, placa video integrata este de fapt procesorul tau. Majoritatea procesoarelor din ziua de azi, au abilitatea de face munca unei placi video. In loc de memorie GDDR(tipica unei placi video dedicate), procesorul va folosi memoria RAM a calculatorului.
Atat timp cat placa ta de baza are slot pentru placa video (slot PCI Express), poti instala o placa video dedicata. Singura conditie este ca placa video pe care doresti sa o instalezi sa aiba acelasi conector(PCI Express). De exemplu, daca placa de baza are PCI Express 3.0 si placa video pe care doresti sa o cumperi trebuie sa aiba PCI Express 3.0, un alt conector fiind in mod fizic incompatibil (nu va incapea in gaurica placii de baza).
Daca introduci o placa video dedicata, sistemul tau de operare va decide pe care dintre ele sa o foloseasca, in functie de aplicatia pe care o vei folosi. De exemplu: daca vrei sa te joci ceva, va fi folosita placa video dedicata. Daca te uiti la un film, va fi folosita placa integrata.

Daca ai si alte intrebari, te rog sa mi le adresezi.

| K0sti a răspuns (pentru KanameKuran):

De exemplu, daca placa de baza are PCI Express 3.0 si placa video pe care doresti sa o cumperi trebuie sa aiba PCI Express 3.0, un alt conector fiind in mod fizic incompatibil (nu va incapea in gaurica placii de baza).

E pe dracu...si daca e 2.0 ce se intampla?

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Asta ma intrebam si eu. Parca nu erau diferente, cu exceptia performantei. happy

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Neglijabile!

| KanameKuran a răspuns (pentru K0sti):

Daca ambele sunt 2.0 este perfect. Trebuie doar sa fie acelasi numar atat pe placa de baza cat si pe placa video. tongue

| K0sti a răspuns (pentru KanameKuran):

Si daca nu sunt?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca placa de baza are slot pentru inca o placa video, atunci se poate adauga.
De regula, cu putine exceptii, placa video suplimentara implica deconectarea celei de pe placa de baza.