| Shinichi a întrebat:

Imi face placa video sau procesorul bottleneck?

Procesor: AMD Phenom II X4 945 ( 3 GHz )

Placa Video: Nvidia GT 220

RAM: 2, 5 GB

Simt ca nu merge la performante maxime ( stiu ca placa aia video e foarte slaba )

Daca e vreo problema la placa video, as vrea sa imi recomandati una buna. Buget: 400 lei

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Sa fie vreun pentium 4 din prima generatie ca sa vezi limitari de la placa aia video. Glumesc. Oricum, ideea e ca placa video e foarte slaba. Putin peste 400, dar e foarte ok: http://bit.ly/1BuV9J9.

| Shinichi explică (pentru sltlp):

As vrea sa mai adaug inca 2 GB RAM, crezi ca ar trebui sa cumpar prima data placa video si dupa RAMii sau invers?

| sltlp a răspuns (pentru Shinichi):

Mai intai placa video zic eu, dupa ram. Si vad ca ai 2.5gb. Vezi ce fel si cate placute ai de ce fel.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pacat de procesor. Placa video e o rasnita. pentru procesorul acela un r7 250 este cea mai buna alegere. http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

De asemenea iti recomand adaugarea unui modul ram suplimentar de 2gb.

| Shinichi explică (pentru Jipa95):

Ce sa cumpar prima data? Placa video sau RAMii?

| Jipa95 a răspuns (pentru Shinichi):

Eu iti zic sa iei placa video mai intai. Dupa, te uiti si dupa niste rami.