| Gosh. a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu Windows, ma puteti ajuta?

Windows-ul pe care il am acum, XP, merge incredibil de greu si ma gandeam ca as putea instala Vista. Am inteles ca instalarea este super usoara si rapida, iar eu am oarecum cunostinte din informatica si probabil ma descurc la instalare.

Acum, as avea de fapt 2 intrebari:
1. Trebuie mai intai sa sterg windows xp si apoi sa il instalez pe cel nou, sau pot sa il instalez peste? Daca nu, cum sterg primul windows?
2. Am toate programele necesare pentru placa audio si video. dar daca imi instalez un windows nou, acum depinde si de raspunsul pe care il primesc la intrebarea 1, in fine, daca imi instalez un windows nou, trebuie sa reinstalez si programele pentru placi, sau se considera deja instalate?

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| MisleadMagic a răspuns:

In primul rand iti recomand Windows 7[il am instalat de peste 6 luni si nu am probleme], nu Vista. Raspunsul la prima intrebare este ca da, trebuie sa stergi sistemul de operare curent[asta daca nu vrei sa faci dual boot, dar daca stiai sa faci asta banuiesc ca nu intrebai detaliile de mai sus]. Sistemul se sterge usor, dupa ce bagi DVD-ul de Windows si bootezi cu el... o sa iti apara meniuri intuitive si o sa intelegi pasii. Pentru a doua intrebare tot da, trebuie sa reinstalezi toate dirverele[programele] pentru placa de sunet, video dar si programele ce le folosesti si sunt instalate pe partitia cu Windows-ul! Atentie! Atunci cand stergi Windows XP nu stergi doar sistemul ci cureti tota partita unde e instalat asa ca ai grija si salveaza tot inainte, inclusiv My Documents si ce ai pe Desktop. Sper ca te-am ajutat, din pacate nu-ti pot da pasii exacti pentru a formata partia, deoarece am facut asta acum ceva timp si am uitat detaliile.

9 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Iti sugerez sa instalezi Windows 7 ca doar de aia e ultima versiune. Ca si terinte de sistem ar trebui sa ai cel putin un dual core cu minim 1. 5Gb RAM.
Daca nu stii cum se instaleaza uite aici un tutorial de instalare Windows 7 care se poate aplica si la Windows Vista:
http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html

| sinblade27 a răspuns:

In primul rand. daca iti merge greu pe xp nici nu te gandi la vista. mai degraba windows 7

| Ancestralsoul a răspuns:

In primul rand nu ai spus de cand ai acest windows instalat, daca ai defragmentat hardul, daca ai mai curatat registrii, etc, etc.Vista nu merita nici sa il vezi cum arata. Windows 7 nu merita nici el, dar nu pentru mult timp. Xp-ul mai primeste suport de la Microsoft pana in 2014 pentru versiunea Sp3, pentru Sp2 s-a incheiat acum cateva zile.Ca sa iti instalezi windows 7 trebuie sa stii daca ai un calculator care sa il poata rula, caci fata de xp cere mai multe resurse.Ca sa poti instala Win 7 sau o noua varianta "proaspata"de xp e necesar sa formatezi partitia C, dupa ce iti vei salva datele importante de pe aceasta partitie(desktop, my documents si pe unde ai mai salvat tu). Formatarea o faci cu discul de windows, in format NTFS.Este necesar ca dupa instalarea sistemului de operare ales sa reinstalezi toti driverii si programele dorite de tine.Pentru Win 7 este nevoie sa iei alti driveri cei de xp nefiind compatibili.Momentan nu recomand trecerea la win7 decat daca ai un sistem capabil. Daca este dificil sa faci toate acestea poti incerca sa il readuci pe drumul cel bun.Sunt cateva programe forte utile care iti imbunatatesc performanta sistemului si il mentin cat de cat in parametrii optimi de functionare.Cauta:regclean,win xp manager si perfect disk.Cu acestea iti vei mentine sistemul ok. Daca ai nevoie de alte detalii astept mesaj.Succes.

| mugurel021978 a răspuns:

Ca sa iti pot raspunde nu vreau sa ma hazardez sa iti zic sa instalezi win7, trebuie sa te intreb ce configuratie e compul tau? asta pentru a vedea ce sistem de operare poate rula bine pe el. Inainte sa raspunzi ia de pe net CCleaner si folosestele, se foloseste intuitiv, apoi vb cuiva care ti-a mai scris foloseste defragmetul, e bun si cel din Windows. Daca nu te descurci asteptam sa te mai indrumam.

| BackAgainToTPU a răspuns:

Pai
1. formatezi hardu unde instalezi
2. reinstalezi
si mai pun si de la mine:

3. mai bine iei windows 7!

Zbye wave

| virusz a răspuns:

Da instalarea in sine este mai usoara ca la win xp!
1.Nu trebuie sa stergi win doar sa formatezi partitia C: (o sa apara la inceput dupa ce bootezi vista)
2.Trebuie sa instalezi toate programele si driverele nimic ce ai avut instalat nu iti ramane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 2 windowsuri cum sterg unu dintre ele

| M00tssuuLLee a răspuns:

Eu am vista e cam praf dar merge destul de bine.
Dar si eu mi. l schimb cu windows 7 enterprise e mai tare si mai bun:p
Bafta!

| alice.twilight a răspuns:

Pentru ce sa instalezi alt windows? probabil calculatorul tau are prea multe fisiere fragmentate...si asta e cauza faptului ca merge greu.eu am avut aceeasi problema si am defragmentat fisierele