| manuelooo00 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Stie careva cum imi pot recupera datele de pe hdd? problema e in felul urmator: Mi s-a inchis calculatorul dintr-o data si dupa ce si-a revenit(asta dupa cateva zile) toate fisierele din 2 partitii( D si E) au disparut, dar nu asta e problema, problema e ca spatiul e ocupat, aproape in totalitate, deci nu s-au sters, sunt ink acolo, dar nu mi le vede. Dar mi-a zis un prieten ca daca imi pun total commander o sa mi le vada si a avut dreptate, vad toate fisierele, dar nu le pot copia, nici in calculator, stick, cd, deci e o problema.Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Nu cumva sa formatezi hardul! Folderele si fisierele cu pricina sunt 'hidden' (ascunse) sau 'system'. Exista un virus care le pune aceste atribute. Poti sa dai din command prompt comanda attrib -r -s -h -a numefisier si in felul asta ele revin la normal. Daca nu reusesti da-mi mesaj privat, sunt aproape sigur ca fisierele se pot recupera. Succes!

2 răspunsuri:
| djdani1 a răspuns:

Incearca sa scoti hdd din pc si sa il pui intr-un hdd reader\
Ps cam asa http://www.google.ro/......tp?/imgres
Bafta!

| krysstal a răspuns:

Nu cred ca mai ai ce face...trebuie sa formatezi partiile sau poti incerca sa dai un backup la windows, e posibil sa mearga...sa-i dai restore la o data de mai devreme