| oDoddeX a întrebat:

Am si eu o intrebare: Tot vad la placile video GDDR2 GDDR3... este aceeasi chestie ca si DDR2 DDR3? ma refer la ceva de genu GDDR3 este acelasi lucru cu DDR3? Ms mult ^^

Răspuns Câştigător
| oDoddeX explică:

Memoria RAM de pe placa video (GDDR) este mai performanta decat memoria RAM a sistemului (DDR). Sunt niste diferente, GDDR poate functiona la frecvente mai mari, are alt voltaj, costa mai mult sa o produci si nu emite la fel de multa caldura. Avand in vedere ca spatiul alocat pe o placa video memoriei este destul de mic, mi se pare destul de logic sa folosesti GDDR din moment se incinge mai putin. In principiu, GDDR este mai avansata tehnologic decat DDR, de aceea daca observi GDDR este in fata DDR ca si generatie (de exemplu, acum se foloseste DDR3 mai peste tot ca memorie a sistemului, dar placile video au majoritatea GDDR4 sau GDDR5). In concluzie, exista diferente in procesul de fabricatie, specificatii tehnice si cost de productie. Sper ca te-am lamurit.
Edit: GDDR=Graphics Double Data Rate

6 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

DDR1, DDR2, DDR3 sunt niste standarde pentru memorie, iar acel G vine de la graphics.

Un lucru pe care probabil multi nu il inteleg este ca tehnologie "in avans" exista, doar ca se da acolo unde trebuie si cat trebuie.
Daca va uitati, nu exista vreo diferenta si cu si fara acel G in fata. De exemplu, uitati-va la o placa video cu memorie ddr2 si vedeti ca frecventa acesteia se invarte in jurul valorii de 800 mhz, aceeasi frecventa ca si in cazul modulelor de memorie ram.

| Korrawi a răspuns (pentru virusake):

Din moment ce GDDR fata de DDR costa mai mult sa o produci, consuma mai putin curent, lucreaza la frecvente mai mari si in unele cazuri are latime de banda mai mare, plus faptul ca nu se incinge la fel de mult ca DDR, eu as zice ca e mai avansata tehnologic, si implicit mai scumpa decat DDR.
DDR2 and DDR3 memories used on video cards have different characteristics than the DDR2 and DDR3 memories used on the PC – especially the voltage. That’s the reason they are called GDDR2 and GDDR3; the "G" comes from "Graphics."
ce am mentionat eu mai sus, link aici http://www.hardwaresecrets.com/article/168
Eu as zice ca e o diferenta :).

Răspuns utilizator avertizat
| zNCrys a răspuns:

La placile video apare acel GDDR2 si 3 si da este acelasi lucru cu DDR2 si DDR3. Mi se pare ca doar nVidia pune acel G in fata. Nu stiu sigur.
Bafta!

| oDoddeX explică:

Am intrebat pentru ca am vrut sa-mi iau placa asta video si eu am DDR3... si am vrut sigur sa sunt compatibile happy General
Procesor video:ATI Radeon HD 6570SlottongueCI Express 2.1 x16Rezolutie maxima2560 x 1600RAMDAC (MHz):400
Procesor
Producator chipset:ATI RadeonVersiune Pixel Shader:5. 0Tehnologie de fabricatie (nanometri):40Serie:ATI Radeon 6000Frecventa procesor (MHz):650
Memorie
Capacitate memorie (MB):1024Tip memorie:GDDR3BUS memorie (biti):128Frecventa memorie (MHz):1800
Alte caracteristici
Suport OpenGL (versiune):2. 1Suport DirectX (versiune):11Tehnologii:AMD App Acceleration
AMD HD3D
AMD CrossFireX™ Ready
3rd Generation TeraScale Engine
AMD PowerPlay™
Enhanced Unified Video Decoder (UVD) 3
Conectori
Conector HDMI:1Conector DVI:1Conector D-sub 15 pini:1
Sistem de racire
Tip racire (activa/pasiva)tongueasivaRadiatorbig grina

| Korrawi a răspuns (pentru oDoddeX):

Pai nu conteaza daca ai DDR3 la sistem si placa video are GDDR2 sa zicem. La placile video trebuie doar sa ai slot PCI express 1.0/2.0, si 2.0 e backwards compatible cu 1.0, adica daca iei o placa video care suporta PCI Express 2.0, o poti infige si in slot PCI Express 1.0. Mai toate placile de baza de acum au PCI Express 2.0. Dar memoria sistemului poa sa fie diferita, ca generati, de memoria placii video, fara nici o problema.