| Eric19 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Un televizor LED dauneaza mai mult decat un monitor? sau invers? sau nu are nicio importanta si sunt la fel. Ma refer la ochi in special ca am auzit ca e mai bine sa ai un monitor decat un televizor ca "display" dar nu cred ca un TV dauneaza mai mult ca un monitor

4 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Este foarte adevărat pc nenorocește ochii dacă stai prea mult sau prea aproape și tot odată are efect și asupra capului și a sistemului nervos.
Cel care stă ore întregi la un monitor are toate șansele să aibă dureri de cap datorită radiațiilor mai ales noaptea când creierul trebuie să fie liniștit, plus probleme cu nervi, împreună cu tulburări foarte mari de vedere.
Iar Tv este puțin mai periculos nu contest că nu dar dacă este așzat puțin mai la distanță într-o cameră efectele asupra vederii și sistemului nervos sunt mai scăzute.
Chestia cu Pc legat de monitor ți-o spun din propria mea experiență când eram copil că aveam dureri de cap, nervi mei aproape erau la pământ, nici nu mai mâncam, eram robot după ce stăteam multe ore la calculator plus cã observam că vederea începe să mi se slăbească etc.
Deci este foarte periculos mai ales pentru copii.
Tehnologia oferă plăcere, relaxare, în timp ce o utilizăm și totodată distruge sănătatea, și viața socială dacă se exagerează fiind totul peste limită.
Că tot veni vorba de Pc sunt cazuri când copii recurg la violență, omoruri, în anumite familii dacă ei nu-și primesc doza lor de internet în fiecare zi poate uni care citesc râd dar realitatea se află chiar comportamentul lor tehnologizat.
De fapt asta se urmărește distrugerea pas cu pas a omenirii prin tehnologie scurtare de viață iar eu aș fi preferat simplitatea viață lungă.

| Eduard619 a răspuns:

Nu prea mai are asa de multa importanta, televizoarele cat si monitoarele sunt facute in asa fel incat sa iti protejeze cat de cat ochii nu mai sunt ca alea de acum 7-8 ani sa zichappy

| umbra09 a răspuns:

Nici unul nu dauneaza era un mit asta cu te dor ochi si capu de la pc din cauza lui. Te dor din cauza ca nu mai clipesti atat de des cand stai in fata unui monitor.

| Aimwork a răspuns:

LED.ul este mai bun! Si ca performanta cat si pentru ochi!
Dar in caz ca te deranjeaza ochii de ce nu iti iei niste ochelari special pentru pc?