| Bogdan549 a întrebat:

Am si eu o mica dilema. Am un telefon in garantie si ma intrebam daca as face root sau alte chestii de genu', dar daca m-as intoarce la cum era el in fabrica as pierde garantia. Poate ma ajuta si pe mine cineva.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Depinde ce telefon ai, de exemplu la Samsung are o protectie care face sa apara in download mode daca telefonul a fost rootat chiar daca ai revenit la firmware-ul original.

| Bogdan549 explică (pentru Intruder19):

Am Asus zenfone 2

| Heureuse a răspuns:

Dacă faci Root da, dacă doar il resetezi din meniu nu se întâmplă nimic și nu afectează garanția.

| DamienArmitage a răspuns:

Da, ai pierde garantia deoarece modifici tiparul initial de origine al sistemului de operare cu care vine telefonul de la vanzator. Nu este destul sa faci resetare din fabrica atunci cand este rootul aplicat. Trebuie sa stii exact versiunea sistemului de operare cu care a venit telefonul si tara pentru care este acea versiune ca sa poti face rollback complet, desi este foarte greu chiar si asa. Ar trebui sa ai deja versiunea originala a sistemului de operare in calculator. Daca te hotarasti sa faci root, recomand sa faci la un telefon care si-a pierdut deja garantia, de ex un telefon cu Android 5.0 -faci root, folosesti ROM flashul din nou la care adaugi acum din nou versiunea originala a sistemului de operare, restart, iar apoi verifica daca poti face update. Daca poti face update, esti pe drumul cel bun.

| Bogdan549 explică (pentru DamienArmitage):

Da ok cam ceva asemanator ma gandeam sa si fac, adica in caz de vreo defectiune a telefonului la care am facut root sa revin la sistemul original de dinaintea rootului

| DamienArmitage a răspuns (pentru Bogdan549):

Incearca sa te uiti dupa tutoriale pe: https://www.xda-developers.com/, Youtube