| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a întrebat:

Am si eu o mica sau mai mare problema: am un calculator cu un procesor Intel celeron de 3200 mhz, placa de baza AsRock, socket 775, 2 memorii, una de 512 mb si una de 1024 mb, ddr2, placa video PciE ati de 256 mb, hdd wd caviar green de 500 de gb, sata 2 si un dvd-rw LG. Problema e urmatoarea: nu mai porneste. Apas butonul de power, pornesc ventilatoarele, cred ca si hdd-ul. Bios-ul nu da niciun sunet, absolut niciunul, monitorul nu primeste semnal. Am nevoie de sfaturi. Eu unul, suspectez ori bios-ul, ori placa de baza. Am mai citit unele postari si unii spun ca ar putea sa fie sursa, insa nu vad ce legatura ar avea, atata timp cat imi da curent. Poate cumva sa fie si de la procesor? Astept va rog niste sfaturi, niste idei, ceva. Va multumesc.

4 răspunsuri:
| Radu_Bogdan_Ionut_1990 explică:

Placa video am scos-o si am incercat cu aia on board. Face la fel. De rami nu cred ca e problema, ca daca era, dadea ceva, un bip bios-ul, ceva, ori mie nu imi da nimic. Hardul nu cred ca are legatura, pentru ca si daca era defect, bios-ul tot trebiuia sa dea un sunet ceva... nu nimic...

| JustM3JustABoy a răspuns:

Ceea ce se defecteaza, sau se poate defecta sunt memoriile ram sau placa video. Scoate mai intai fiecare modul ram pe rand si aprinde-l si, daca nu merge schimba slotul, daca nu merge nici asa scoate placa video si imprumuta alta pentru proba, daca faci ce ti-am spus mai mult ca sigur iti va merge, si eu am patit la fel, exact la fel, Funda? big grin

| Maj3stic89 a răspuns:

Daca ar fi problema la ramii ar trebui sa tipe dupa iei incearca sa scotii rami si sa vezi daca iti bipuie de 3 ori daca da e ok ramii, e posibil hardu, placa video,

| Helioss a răspuns:

Cel mai probabil sunt de vina placutele de rami (sunt prafuite), scoate-le si sterge-le cu o carpa uscata.