| qazwsxedc131 a întrebat:

Am si eu o nelamurire : Am vazut pe internet mai multe topicuri in care unii spun ca ramii la PC nu prea conteaza in jocuri, ca nu e mare diferenta, unii spuneau ca e randamentul mult mai mare...

Intrebarea este : la Pc-ul meu cu un Intel celeron e3400 2,6 dual-core, un GT630 2gb ddr3 128 bit si 2gb ram care ar fi diferenta daca mai adaug inca 2 gb ram?
(ramii mei sunt de 800 mhz si pot sa fac rost pe 1333 mhz are ceva? )
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| TwiSt1997 a răspuns:

Cat despre frecventa, atata timp cat nu folosesti video integrat, nu se vede nici o diferenta.

5 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Salut. Pai prima data daca ai 2GB ram sunt suficienti daca stii sa ii folosesti cu cap. Cand te joci un joc nu tine nimic pornit in afara de joc. Dai pe sagetuta din dreapta jos de la taskbar si te uiti sa nu fie nimic in afara de anti-virus. Daca vrei tu sa tii skype-ul ca ai nevoie e alta treaba sau browser-ul. Asta e alta treaba.

De exemplu ai 1GB ram si te joci FIFA 2014 si FIFA 2014 consuma peste 1GB ram. Normal ca o sa mearga cu lag-ul infernal. Asa daca ai 2GB ram o sa iti mearga perfect. Nu cred ca consuma 2GB ram.

Poti sa ai tu si 10GB ca daca tii multe programe pornite o sa iti cedeze sistemu.

Sper ca te-am ajutat.
O zi minunata in continuare iti doresc.

| TwiSt1997 a răspuns:

Pentru gaming iti trebuie 4gb. Daca e mai mult, nu strica.Da, se vor cunoaste diferentele.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru TwiSt1997):

Cat despre frecventa, atata timp cat nu folosesti video integrat, nu se vede nici o diferenta.

| qazwsxedc131 explică:

Intrebarea mea era : nu stiti cam cat fps este diferenta? diferenta eu stiu ca este dar sunt curios

| NeKuLetzZz a răspuns:

Conteaza mult si un 1 GB DE RAM, si da da un randament mult mai mare, in cazul in care joci un joc la care cerintele de sistem cele minime pentru a putea juca, iti vin fix tie. -> In cazul acesta nu poti juca la o rezolutie buna, sau un design mai detaliat, iar daca mai ai si programe deschise gen: mess, skype, winamp se strica pc-ul.
In schimb daca ai Memorie RAM in + poti juca linistit.

In cazul tau daca mai adaugi si inca 2 gb ram, iti merg toate jocurile aparute pana la sf anului 2013. Asta din cauza procesorului, cu 4 ram i bun, da acuma jocurile devin tot mai perfomante si mai sofisticate, cu un engine mai bun, care cer si un pc bun, gen 3.0+ la procesor pentru a juca jocuri aparute dupa 2013.

| qazwsxedc131 explică (pentru NeKuLetzZz):

Sincer eu m-am jucat cu pc-ul meu Assassin's Creed 4 la o rezolutie max la monitorul meu de 1360x768 si bineinteles textura si alea la low cu un fps de 23-25 ceea ce ma uimit sincer. Acum aia as vrea sa stiu cu cat miar mari fps-ul in jocuri gen acesta sau COD Ghosts...