| Ionsfecla93 a întrebat:

Am și eu o placa video și nu pornește monitorul dacă bag în vga trebuie sa iau adaptor pentru vgi?

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Ce placă video ai, ce placă de bază, ce putere are sursa si ce monitor? Ce cablu video folosești acum?

Trebuie să te asiguri că ieșirile video ale plăcii sunt compatibile cu intrările monitorului.

O placă video se poate conecta direct fără filtre active prin :
• VGA -> VGA
• DVI -> DVI
• HDMI -> HDMI
• Display Port -> Display Port

Cazuri imposibile fără converter de semnal!

În cazul in care ai un cablu(un patch) ce transmite semnal video analogic (de exemplu VGA sau DVI-A) si folosesti la celalalt capăt un conector HDMI sau DVI-D sau Display Port, nu va functiona!
Atât VGA-HDMI, VGA-DVI cât si VGA-DisplayPort necesita un converter pentru conversia analog-digital. Un cablu pasiv nu va functiona, deoarece sunt semnale video diferite.

Aștept un răspuns!