| Mariii1234 a întrebat:

Am și eu o problema am reinstalat windosul acum 2 zile și astăzi am vrut sa scap de Avast ca ma tot zapacea,și nu am putut sa-l dezinstalez din control panel asa ca a trebui sa downloadeaz de la iei un program special,parca Avastclean se numea in fine,când l-am instalat îmi spunea dacă sunt de acord sa trec calculatorul pe safe mod dacă nu ma înșel,i-am dat "yes " și acum nu îmi mai intra in Windows îmi apar alea cu safe mod,safe mod networking,start Windows normaly,și orice as selecta tot nu vrea sa intra in Windows, ce ar trebui sa fac?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reinstaleaza di nou windows-ul.

| SilviaDulcik a răspuns:

Cel mai bine, cum a spus și Bulă, îți reinstalezi sistemul de operare.
Cel mai prost gândit antivirus, acest Avast.
Îți recomand să rămâi cu Windows Defender și să îți faci protecția prin alte căi, extensii la browser, scripts la browser, ai grijă unde intri pe internet.

| GPA a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Cred că glumești. Avast? Printre cele mai bune programe de blocking spyware și malware, mai ales trojan.
Folosesc avast de 8 ani și am fost extrem de mulțumit. Iar cu versiunea premium ești protejat in totalitate laughing
Este unul dintre antivirusurile care nu consuma absolut deloc din resurse, consumul este oricum nesemnificativ și-n timpul scanării.
Nu trebuie reinstalat Windows-ul. Trebuie rulat normal

| SilviaDulcik a răspuns (pentru GPA):

Am folosit și eu Avast numai ca să testez astfel de software și când să îl dezinstalez, hopa, trebuie descărcat utilitar pentru așa ceva.
Nu am nimic cu el ca și funcționare cu toate că nu am mai folosit un antivirus de mulți ani.
Mă refeream stric la modul cum te forțează să rămâi cu el instalat.

Mariii spune că nu poate intra indiferent ce alege, "Trebuie rulat normal" nu e un răspuns care să o ajute/ să îl ajute.

Ori instalezi din nou sistemul de operare, ori îl repari dacă se poate cu utilitarul sistemului de operare.

| Mariii1234 explică (pentru SilviaDulcik):

Pai abia l-am instalat și aveam nevoie de un driver am luat driver easy și mi-a instalat el singur Avast...

| Mariii1234 explică (pentru SilviaDulcik):

Pai și cum as putea sa-l repar?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Mariii1234):

Ce sistem de operare ai instalat? Ce versiune de Windows? Windows 10 instalează în mare parte cam tot ce trebuie dar e recomandat să instalezi tu driverul pentru placa video, și poate cel pentru placa de sunet.
Încercă să nu mai folosești programe de genul Driver Easy.

Să încerci să îl repari, trebuie să introduci DVD-ul sau stick-ul cu sistemul de operare și să apeși pe o testă înainte să îți intre în acel meniu de boot. Parcă era tasta F11. Acolo o să ai un meniu și alegi Repair.

https://youtu.be/5z9aIjOgiDw
Încercă așa.

| Mariii1234 explică (pentru SilviaDulcik):

Am încercat dar treaba este ca nu îmi dai voie nici sa bootez ca tot același lucru îmi apare...

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Mariii1234):

Nu ai răspuns la întrebări.
Oricum, îți recomand să instalezi Windows 10 și să termini tot bâlciul.

| Mariii1234 explică (pentru SilviaDulcik):

Am instalat Xp sp3, 10 nu cred ca îmi merge

| Gabriel9707 a răspuns (pentru Mariii1234):

Deci tu ai instalat windows xp, pai atunci dupa cum ti-au recomandat si alti, iti spun si eu sa reinstalezi windowsul din nou si sa bagi un windows mai nou. Asta este pentru ca pentru xp nu se mai fac actualizari.

Totusi am gasit pe Youtube pe cineva cu acceiasi problema ca tine, el nu a gasit o solutie, dar in primul comentariu ar fi o posibila solutie(daca ai CD-ul de instalare windows).

https://www.youtube.com/watch?v=mTX1Q_fn5Ak

| Mariii1234 explică (pentru Gabriel9707):

Da am cd-ul cu Windows dar chestia este ca nici măcar nu ii mai pot da sa booteze, după ce ii dau Boot cd... Dace același lucru îmi intra in meniul ala cu safe mod etc

| Mariii1234 explică (pentru Gabriel9707):

Oricum trebuie sa iau un HDD nou dar nu știu ce sa aleg între Windows 7 sau 8, 8-ul mi se pare puțin cam complicat. Gasesc undeva unu’ din windows-urile acestea sau trebuie sa le cumpăr?

| GPA a răspuns:

Cand are loc procesul de boot, selectezi "Start Windows normally", adică pornește os-ul normal.

| Mariii1234 explică (pentru GPA):

Nu merge pe oricare as da tot asa îmi apare

| Gabriel9707 a răspuns:

Ce se intampla cand dai pe start windows normally?

| Mariii1234 explică (pentru Gabriel9707):

Își da restart și îmi apare același lucru