| DrecsanRazvan a întrebat:

Am si eu o problema cine ma poate ajuta cu un raspuns, cu o propunere de rezolvare orice. Acum 2 luni am terminat de construit un calculator a carui conficuratie o sa o pun mai jos. Problema este ca dupa un anumit timp de rulare calculatorul ingheata nu mai pot sa ii fac nimic decat sa ii dau restart sau sa il inchid de la buton. Initial am crezut ca e pe parte de Soft dar dupa ce am schimbat trei Windows-uri si anume 8 engleza, 8 romana si 7 problema a tot reaparut. Acum ma bate gandul ca este o problema pe parte de hardware.

Configuratie:

- Sursa Modulara EVGA SuperNOVA 1300W
- Carcasa Cooler Master HAF 912 Advanced4
- Procesor AMD FX-9370 X8 8-core Socket
AM3+ (4. 4ghz cu OC recomandat la 4. 7ghz)
- Placa video Gigabyte Radeon R9 270X OC
4GB DDR5 256Bit WF 3X
- Placa de baza ASus M5A99X EVO R2.0
Socket AM3+
- SSD Kingston HyperX 3K 120GB SATA3
- Cooler Cooler Master Hyper 212 Evo
- Memorii Ram Dual Channel Kingston HyperX Genesis 16GB (2x 8192 MB), DDR3, 1600MHz, CL9
Multumesc de raspuns.

3 răspunsuri:
| timeOUT a răspuns:

Vezi ca ventilatia sa fie buna, carcasa sa permita un flux constant de aer, procesorul sa aiba un cooler mare, pentru ca ii trebuie, iar placa video sa functioneze normal., descarca speedfan, si vezi ce temperaturi ai, daca nu da roade, dupa ce "ingheata" desfa carcasa, si verifica componentele, sa vezi cam ce temperatura au, daca ai putea face oua pe ele. ai probleme de ventilatie.

| DrecsanRazvan explică (pentru timeOUT):

Am 34 de grade pe procesor si sub 30 pe placa de baza si pe placa video nu e o problema racirea, fluxu de aer este imens, ma gandesc sa nu fie memoriile sau placa video problema. mersi oricum :*

| DrecsanRazvan explică (pentru timeOUT):

Pana la urma a fost un overclock de pe procesor