| Radu_Costin_1985 a întrebat:

Am si eu o problema. De ce windows 7 imi mananca multa memorie RAM? Cand il instalez prima oara imi consuma cam 500-600MB de RAM si dupa ce ii instalez toate driverele ( laptop ASUS X55A-sx174d) imi consuma cam 2-2.5 GB Ram fara nicio aplicatie. Dau funda celui care stie cum sa rezolv

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Cu sistemul instalat corect (prin boot) cu driverele generice ale windows-ului e anormal 600 MB. (consuma in jur de 800 MB). Cu toate driverele instalate corect si fara niciun program (fiecare producator -in special la laptop-are diverse programe specifice laptopului respectiv, consuma in jur de 1.2-1,3 GB. Foloseste un alt windows (imagine ISO) originala si nu instala programe specifice laptopului tau (programele specifice le gasesti la "Utilities".
Uite aici drivere pentru W7_64 biti: https://www.asus.com/Notebooks/X55A/HelpDesk_Download/

| Radu_Costin_1985 explică (pentru horia2012):

Si as putea sa bag windows pe 32bit? eu folosesc pe 64bit pentru ca am CD-ul cu driverele de la windows 7 pentru 64bit

| Radu_Costin_1985 explică (pentru horia2012):

Am nevoie de driverele : BIOS si Bios-Utilities?

| Radu_Costin_1985 explică (pentru horia2012):

Prin boot vrei sa zici ca sa bag CD-ul in laptop apoi sa ii dau restart si cand imi apare la pornire "Press any key to boot CD or DVD"?

| horia2012 a răspuns (pentru Radu_Costin_1985):

Da.

| horia2012 a răspuns (pentru Radu_Costin_1985):

Nu ai nevoie de niciun driver de BIOS. BIOS-ul este al placii de baza si ramai cu cel pe care il ai.

| horia2012 a răspuns (pentru Radu_Costin_1985):

Poti pune si pe 32 biti dar nu o sa vada decat 3.2-3.7 GB din cei 4 GB instalati. Inainte de a instala varianta pe 32 biti, descarca driverele pe 32 biti de la link-ul pe care ti l-am dat.

| Radu_Costin_1985 explică (pentru horia2012):

Ok si o sa imi consume mai putin ram daca instalez pe 32bit sau cum?

| Radu_Costin_1985 explică (pentru horia2012):

Trebuie sa descarc toate driverele sau doar pe cele de care am nevoie?

| horia2012 a răspuns (pentru Radu_Costin_1985):

NU, o sa consume la fel. Diferenta e ca varianta pe 64 biti o sa vada toata memoria RAM instalata. (daca pe viitor vei dori sa-ti maresti memoria).

| horia2012 a răspuns (pentru Radu_Costin_1985):

Doar cele de care ai nevoie. (LAN, Video, Audio, Wireless, Chipset, Touchpad, Card reader, intelengine management)

12 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

M-ai facut sa verific, nu am fost curios vreo data care sunt valorile astea. laughing
Cu toate inchise am ~2gb ocupati, la win 7 enterprise, deci presupun ca e ceva normal.

| K0sti a răspuns:

Asa consuma! Are o puzderie de procese in spate!