| kaTTsu a întrebat:

Am si eu o problema, Nu mi se aprinde calculatorul de la butonul power on/off din fata carcasei, am pus conectorii corect si cu toate astea nu vrea sa se aprinda, apoi i-am scos cablul de alimentare si cel de monitor, le-am bagat inapoi fortand pornirea, doar asa porneste, am schimbat si carcasa crezand ca este de la ea, totul este nou, exceptand hardurile si sursa ( sursa nu e o pocnitoare este un Antec true power 2.0) Si cu toate acestea am o eroare in bios. Cmos Battery Low. si trebuie apasata tasta f1 ca sa pot intra in windows, am scos si bateria am pus-o iar si degeaba, am pus si alta baterie si tot degeaba, calculatorul nu vrea sa se aprinda de la butonul carcasei, ajutati-ma va rog, astia de la care am comandat se misca extrem de greu in 5 zile am primit placa de baza, procesorul si 2 memorii ram de 4 gb fiecare, apoi am cumparat dupa 2 zile carcasa care a venit dupa inca 1 zi de asteptare. Ce este de facut? Nu sunt amator stiu sa asamblez un calculator de la 0 si nu este primul asamblat, am analizat si cu un voltmetru tensiunile de la jumperi si nu este vreo problema, care este solutia?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentarea pentru placa de baza este pusa bine?

| kaTTsu explică (pentru anonim_4396):

Totul este pus ok, se aprinde doar fortand pornirea si persista eroarea din Bios cea cu CMOS LOW BATTERY, nu stiu ce sa ii mai fac sincer, nu pot sa inteleg de ce nu se vrea sa se aprinda cu butonul carcasei, butonul de reset functioneaza partial adica isi da reset, dar ramane practic in sleep mode si nu mai merge sa ii fac nimic ca sa se reaprinda, nu ma lasa sa salvez nimic in bios, chiar daca nu mi-ar fi mers asa cu aprinderea as fi putut seta sa aprind calculatorul de la tastatura. Am dat si 200 ron pe carcasa noua crezand ca ea este principalul vinovat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru kaTTsu):

Nu trebuia sa dai 200 ron pe carcasa pentru ca pornirea o puteai face si cu o surubelnita intre pinii de power daca chiar nu mergea.
Bateria care ai schimbat o este noua?
Incearca sa iei bateria de la sistemul asta si sa o pui la cel vechi ca sa vezi daca chiar are low battery sau are probleme sistemul si trebuie dus inapoi. eu cred ca placa de baza este problema.

| kaTTsu explică (pentru anonim_4396):

Nici cu surubelnita nu merge, am demontat rahatu ala de la bricheta de face scurt, numai asa pot fara sa stau sa scot cablurile, mai ales ca am cabluri cu impamntare si se scot destul de greu, cel vechi are alte bube, gen la ala locasul de baterie bios nu sta deloc laughing)), practic nu sunt suparat ca am achizitionat o carcasa noua, chiar ma bucur este ceva de calitate practic m-am indragostit de ea, cea veche era pur si simplu de gunoi. Am sunat azi la cei de la care am cumparat si pur si simplu am primit un raspuns in flegma daca ma intelegi... aici sunt si eu de acord in legatura cu placa de baza, adica totul arata ca functioneaza, procesorul ok, rami ok, placa video ok, placa de baza este un AsRock 960GM-GS3 FX, procesorul un Amd Athlon II x2 250 3ghz, 2 memorii Kingmax 4 gb de 1333 mhz, placa video un nVidia geforce gt 630, practic un super calculator, ruleaza orice pe el la high, carcasa este un DeLux MG858 Middletower ATX cu 5 coolere, thermal refresh, instant freeze... pana mea, dintre toate de aici placa de baza a fost cea mai ieftina pe la 190 ron.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kaTTsu):

Eu spun sa faci tot posibilul sa schimbi placa de baza, ca o duci la garantie sau o dai inapoi ca asa vrei nu conteaza. de la cine ai cumparat?
La banii care i-ai dat impreuna pe procesor si placa de baza mai bine iti luai Intel ivy bridge in 22 nanometri care era mai tare si te tinea mai mult decat acest amd. happy

| kaTTsu explică (pentru anonim_4396):

Tot ce am cumparat am luat de la eMAG, sincer sunt super multumit imi duce orice, dar problema e cu placa de baza, acum trebuie sa astept luni ca cei de la service nu lucreaza vinearea, plus sa vedem cum dracu fac daca le mai platesc si curieru, am 2 ani garantie parca la placa de baza, pana la urma le-o dau luni marti cand dracu se vor misca ei, si sa vedem ce fac, ca sincer ma dispera, eu pe placa de baza mi-am setat componentele, e o placa super desteapta, practic eu mi-am facut un pc de gaming, procesorul cu overclock duce 3.4 ghz am pe cineva care il are la 4 ghz la overclock, pe mine ma intereseaza sa rezolv odata si la windows score m-am uitat si e 7.7 procesor, 7.8 rami, 7.5 grafica, 7.9 aero, dar degeaba daca am figurile astea cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kaTTsu):

laughing eu am 7.2 la procesor si am de 2 ori mai multe coruri, cu frecventa mai mare pe core si de 2 ori mai mult cache. nu stiu daca este bun scorul care il face windows 7 in general.
Poate o merge bine, doar asa ca idee eu mi-as fi luat Intel pentru ca erau la acelasi pret.
Amd se merita doar atunci cand este diferenta foarte mare de pret intre Intel si amd si poti lua quad core cu 6 milioane mai ieftin.
Mai astepti o saptamana cel putin cred pana t-il repara sau il schimba eMAG, naspa situatia. tare ar fi sa iti spuna ca la ei merge laughing.
Mai poti incerca sa scoti procesorul din soclu si sa il pui la loc daca nu deja ai facut o, nu stiu cum ar ajuta la un sistem nou dar am patit astfel de chestii sa scot procesorul din soclu si sa il pun la loc si sa mearga cu calculatoare care erau vechi de ceva timp.

| kaTTsu explică (pentru anonim_4396):

Aici nu vorbim frate, eu am bagat intr-un pc cu totul si ajunge la 25 de mil, piese si toate cele, monitor, mause si keyboard gaming, la 25 de mil nu gasesti asa bun pe piata, poate la 40, cei din magazine nu sunt tampiti sa arunce pc-uri bune la 15 milioane, ce voiam sa iti spun este ca am rezolvat Bios-ul, am schimbat clama de scurtcircuit de la clr cmos, nu stiu din ce motiv, dar nu facea atingere intre ei, si am luat-o pe cea de la vechiul pc, rezolvand bios-ul am setat aprinderea de la butonul tastaturii cat si de la mouse ( in caz de pica vreunu... ) Problema este totusi de moment, scoti cablul de alimentare, sau opresti circuitul de curent de la butonul sursei atunci ciuciu, nu va mai functiona, deci totusi trebuie sa o rezolv cu butonul, ti-am spus la eMAG se misca greu, practic ieri m-am luat la per-tu cu un tip de parca era tot vina mea ca nu ii functioneaza jumperii placii de baza in armonie cu conectorii carcasei pentru power-on, sincer nici power led / reset led / nu vede, dar butonul de reset functioneaza, inainte sa repar bios daca dateam reset nu mai intra in windows practic se ducea in sleep mode, acum nu am incercat dupa ce am rezolvat bios, cu toate acestea, eu inca consider ca sunt frecati jumperii, practic bios-ul sau sursa trebuiau sa fie singurul impediment, mai e si probabilitatea cu sursa, fiind un antec puternic probabil sa aiba tensiunile prea ridicate si totusi un rahat de buton on chiar si cu 0.2 v ar trebui sa porneasca cu toate ca nu se intampla. nu stiu ce dracu sa ii fac. cel putin porneste din tastatura...

| sleeky1532 a răspuns:

Bateria aia costa 4 lei.....schimb-o...

| kaTTsu explică (pentru sleeky1532):

Omule nu este bateria, am 5 baterii in casa 4 sunt aceeasi firma tot cu 2032 exact la fel, si cealalta este alta firma, nu are treaba bateria.

| PainMax1985 a răspuns:

Sigur ai pus conectorii corect? Am avut si eu aceeasi problema, nu imi pot aprinde calculatorul decat de la butonul power de la sursa, am inteles ca nu am ce face cablurile de la carcasa nu au firele potrivite pentru placa mea de baza straight face, am niste poze cu schite explicative despre cum trebuie conectate cablurile o sa incerc sa ti le trimit cumva

| kaTTsu explică (pentru PainMax1985):

Fratioare cu toata stima, dar nu sunt tampit, nu este primul pc montat, mi-am rezolvat bios-ul si problema cu butonul de on/off exista si acum, adica nu se aprinde de la buton, dar sunt partial multumit deoarece am rezolvat bios si acum il pot aprinde de la tastatura sau de la mouse, dar totusi vreau sa rezolv si cu butonul...
Conectorii catre buton au o schita precisa, practic pe anumite carcase ai un singur conector ce cuprinde tot pe altele ai mai multe impartite pe sarcini, asa am si eu, scrie clar pe placa de baza ce si cum plus si in carticica cu care a venit, am zis hai sa ma uit acolo poate sunt eu naiv, erau exact cum le-am pus inainte sa ma uit pe cartea producatorului placii de baza, montand atatea pc-uri am tiparul in capatana... si totusi trebuie sa rezolv cumva, nu vreau sa trimit la garantie, din mai multe motive, unu la mana nu imi convin regulile lor tampite, timpul este imens de mare, eu trebuie sa platesc si costuri transport si reparatii, ce ***. garantie mai e? Am cumparat de la ei ca deja am batut bucurestiul in cautare de magazine cu componente, dar nu gasesti, daca gasesti nu gasesti ce iti convine, din ce am cumparat eu vreau sa ma tina in jur de 1 an de zile, apoi voi schimba procesorul pentru un AM8 si hdd pentru 2 tb, dar aici vorbim de 1200 ron si deja am bagat prea mult. Stima ca mi-ai raspuns, dar chiar am nevoie de o rezolvare cu butonul on/off...

| PainMax1985 a răspuns:

Uite gasesti aici schita despre cum se conecteaza cablurile de la buton la placa de bazahttp://www.codeproject.com/......ing-or-Fun
... sper sa te ajute la mine nu a functionat nici o combinatie