| SaphyreGod a întrebat:

Am şi eu o problemă urgentă legătă de calculatorul meu. Când îl pornesc, îmi arată că se încarcă windows-ul şi ecranul se face negru. Se aude şi melodia aceea în care apare windows-ul, deci, unitatea merge. Dacă sting monitorul şi îl aprind din nou, apare imaginea cu desktop-ul şi se stinge în două secunde la loc. Am incercat să schimb cablul monitorului cu cel al unității, i-am dat restarturi, l-am scos din priză şi l-am băgat din nou şi degeaba. Mai menționez că problema asta o am de ceva vreme, dar o puteam rezolva prin câteva reporniri de monitor şi două restarturi, dar acum, imaginea nu vrea să mai apară. Cine mă poate ajuta? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca sa schimbi Windowsul. Poate chiar sa schimbi mediul de pe care instalezi Windowsul (alt DVD sau rescrierea stick-ului) dar daca nu merge poate fi placa video, cablul de date sau chiar monitorul. In acest caz iti recomand sa duci cutia si monitorul la un service.

| K0sti a răspuns:

Pai si nu te duce mintea ca problema e la monitor, ce ai cu bietul calculator de-l chinui?

| Claudiu1905 a răspuns:

Zici ca-i schimbat cablul dintre monitor si computer? Pare ca monitorul nu mai semnaleaza catre placa video sa-i mai trimita imagini

| DeeJayNo1 a răspuns:

Ai incercat sa reinstalezi windows? S-ar putea sa ai un virus ceva

| MAX4456 a răspuns:

Ei bine problema cel mai probabil este de la monitor sau cardul de grafici. Daca chiar suspectezi ca windowsul este problema, nu te chinuii sa il reinstalezi, cum spun unii, fa in acest fel:

Depinde de ce windows ai. Daca ai Windows 7, poti sa creezi un recovery disk sau sa descarci unul de pe alt PC.Cred ca poti sa faci la fel si cu XP, ori 8 ori 10.Deci,puteai sa creezi un "system recovery disk" fix din Windows dar daca nu merge displaiul nu poti sa faci nimic. Daca ai Windows-ul cumparat, poti sa cauti pe google "Microsoft software recovery", alege primul rezultat si acolo vei avea 3 casete - windows 10, 8, si 7.Intri pe ce windows ai tu si acolo, dupa aceea introdu codul de verificare (ar trebui sa fie o caseta jos-cand cumperi un OS de la windows ar trebui sa ti-l dea).Si vei putea descarca ISO-ul de acolo. Poti sa faci 2 lucruri:

-sa copii ISO-ul pe un disk
-sa il pui pe un USB

Acuma o sa explic cum faci cu USB-ul ca e mai dificil.Deci cauti aplicatia "YUMI" - multiboot USB creator" si selectezi USB-ul, ISO-ul si il setezi ca converteasca.Deci ai ISO-ul pe un usb sau pe disc, e totul setat, acum trebuie sa setezi BIOS-ul computerului.La start-up (fix dupa ce pornesti computerul) va aparea o imagine cu brand-ul calculatorului, si undeva (de obicei jos) va scrie "press (key) for BIOS" de exemplu, la mine spune "press F12 for bios" la tine cel mai probabil va fi scris alta cheie. Apesi cheia, dar INAINTE sa apara ecranul cu "starting windows". Daca nu reusesti, dai restart si incerci din nou.Bun, de acolo va trebui sa modifici setarile.Cu cat bios-ul e mai nou cu atat vor fi mai multe setari care trebuie sa fie schimbate pentru a face "bootingul" pe USB posibil.De exemplu, la mine, fiind un computer vechi, trebuie doar sa actives "boot windows from external drivers" in tab-ul booting.Din nou iti amintesc ca fiecare BIOS (sau aproape fiecare) e diferit, deci cauta cum sa setezi bios-ul de pe computerul tau, Fii sigur ca introduci si tipul computerului tau in cautare (de exemplu: "how to boot from usb on [Fujitsu amilo Li 2727]".Ce am scris eu in paranteze patrate inlocuiesti cu brandul si versiunea computerului tau si ar trebui sa explice in detaliu, eu nu stiu ce computer ai deci cu asta nu pot sa te ajut.De indata ce setezi BIOS-ul,ar trebui sa se deschida fix de pe USB (daca nu, tot pe ecranul de start de la bios, ar trebui sa scrie "boot menu" sau ceva, si de acolo poti sa selectezi USB-ul, de exemplu, la mine scrie "boot order [F6]",la tine cel mai probabil va fi altceva in paranteza patrata).Bun, de indata ce ai intrat acolo ar trebui sa fie 2 setari:instalare windows si reparare windows (sau install windows si repair windows, depinde de ce limba alegi). Selecteaza repair windows (din nou fii SIGUR ca ISO-ul e de aceeasi versiune ca windowsul tau), si ar trebui sa repare problema.De indata ce faci asta scaneaza pentru virusi imediat, recomand sa folosesti aplicatia "Malwarebytes" si avast, kaspersky sau eset.si bitdefender e bun.

Daca ai facut tot ce am spus si inca nu s-a reparat, conecteaza computerul de alt display/TV. Daca merge atunci ecranul tau e stricat, daca nu ori e ceva cu cablul ori cu cardul de grafici.In cel mai bun caz, daca reusesti cumva sa updatezi driverul fara sa vezi nimic (putin probabil, totusi) se poate rezolva. Daca nu, cardul e defect.

| Mysw a răspuns:

Incearca alt monitor sau conecteaza-te la un televizor pentru a afla daca este monitorul problema. Nu cred ca windowsul ar putea fi problema deoarece ai specificat ca daca redeschizi monitorul de cateva ori funcioneaza, nu exista legatura intre butonul de la monitor si windows.

| Ap_Gabriel_2001 a răspuns:

Incearca sa ii schimbi windows-ul.