| draand28 a întrebat:

Am si eu un laptop Sony Vaio VPCB11DGX/B si as vrea sa ii schimb placa video, dar nu stiu daca are slot de placa video dedicat, laptopul acuma are integrata pe procesor Intel Graphics... As accepta chiar si una externa da nu prea gasesc, dar totusi as prefera intregrata. As dori link. Dau funda, mersi.

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai nu ai placa video si nici slot pentru placa video pe placa de baza! Nu ai ce upgrade sa-i faci! In laptopul tau se afla un chipset cu placa video integrata in placa de baza. Chipset -> Mobile Intel® HM55 Express Chipset Family.

| draand28 explică (pentru neluL):

Pei si una externa de Gaming cat de cat n-ai?

| neluL a răspuns (pentru draand28):

Pai una externa de gaming cu sursa proprie costa 400 euro! Mai bine cumperi alt laptop cu banii astia.

| draand28 explică (pentru neluL):

Tu ai idee cat am bagat in asta? Am SSD 500GB, 12 GB RAM, Intel Core i7 2,67 GHZ 2 core (tine pana la 3, 333mhz turbo)... Una mai ieftina n-ai... nu vreau ceva comparativ cu nVidia Titan acolo o placa la care sa imi mearga Euro Truck 2 Simultator pe maxim la performante cu vreo 35 fps si GTA 4 sa mearga pe medium sau minim cu vreo 30 fps

| draand28 explică (pentru neluL):

Si conexiunea dintre monitorul laptopului si placa externa se face prin USB?

| draand28 explică (pentru draand28):

Prima: Nu stiu daca laptopul meu are pci-e express
A-2 a: M-am uitat si eu mai de mult pe acel site dar nu scrie ca e pentru gaming... esti sigur ca e buna pentru ce am mentionat mai sus: o placa la care sa imi mearga Euro Truck 2 Simultator pe maxim la performante cu vreo 35 fps si GTA 4 sa mearga pe medium sau minim cu vreo 30 fps

| neluL a răspuns (pentru draand28):

Pentru primul exemplu trebuie sa ai in laptop unul din sloturile ExpressCard slot or PCI Express mini card slot or PCI Express slot.Primul este de gaming, al doilea exemplu nu e recomandat pentru gaming. Pentru jocurile tale e bun primul exemplu.

| CM7YRE a răspuns:

Procedeul e ceva de genul:
https://www.youtube.com/watch?v=aSKQ8JgBdd8
Incearca la baietii de la http://www.easy-it.ro/

| Joker11 a răspuns:

E buna placa eterne, man.