| Andrei16Cristian a întrebat:

Am si eu un router wireless Asus RT-N10E si imi face mereu probleme cand il instalez,vreau sa il instalez si imi spune ca nu este bagat un cablu bine dar eu fac ca si ni schema de pe cutie, imi puteti spune cum il pot face de la 0 dar nu imi dati link pe youtbe,va rog, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| nemesis1000 a răspuns:

Salut! 1.RESETEAZA-L 2. Introduci cablul de net., cel da la RDS-RCS in portul albastru wan, apoi introduci alt cablu in unul din celelate porturi galbene.(1, 2,3, 4)cu un capat, iar celalat capat in calculator(Laptop). Obligatoriu sa ai update facut la java Version 7 Update 51(http://java.com/en/download/index.jsp), asta inainte de a utiliza routerul.Deschizi pc-ul si routerul. Deschizi browserul exemplu google chrome si scrii in adresa de link 192.168.1.1 introduci admin la user, admin la parola si intrii in interfata.de acolo alegi, parca quick setup, instalare rapida.Alegi tipul de conexiune, la RDS - PPPOE, introduci user name si parola din abonament.La Setari wireless lasi totul pe auto si iti creezi o parola. Sfat :Am prins si eu un rouer Asus Rt-N12E si e varza in semnal. Daca il resetezi de multe ori la un momentdat se blocheaza de il duci la gunoi.Este un router slab.Scapa de el.Cumpara un router cu doua antene de 5dbi.Bafta