| Alin_Drăgan_1990 a întrebat:

Am spatiu liber in D 50gb din 238gb. Daca selectez toate folderele din D acestea insumeaza 70gb. Unde sunt restul de ~100gb? Nu am foldere ascunse (hidden). Dau funda pentru cine ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Sa sti ca nu doar ce vezi tu normal sau hidden exista pe o partitie. Mai sunt alte chestii precum deleted folders si recuperate dar nu sunt vizibile. Strategia asta o folosesc virusii sa se ascunda. Eu zic ca ai bad sectors mai degraba, nu mai exista acei virusi care se multiplica doar sa umple hardu. Ultima data am vazut virus multiplicator in 1999 pe windows 98. Puteai scapa de el doar cu killdisk. Da un format complet si ia partition magic vezi daca ai bad sectors. Daca da atunci ia alt harddisk. Sti ca hardu are un fisier driver in el? daca il altereaza un virus iti face dimensiunea la partitii cum vrea el. It's complicated. Fa formatu poate repari asa.

| Alin_Drăgan_1990 explică (pentru DryIce):

Am rezolvat. erau 2 fisiere de bakcup la windows care la proprietati aratau cativa kb, insa real aveau aproape 100gb. am reusit sa vad asta cu programul WinDirStat. Funda merge la tine ca ai avut cel mai ok raspuns si ai incercat sa ma ajuti(dupa parerea mea).

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

238-70=100?
Ia fa un print screen!

| Alin_Drăgan_1990 explică (pentru K0sti):

Ai vrut sa pari inteligent si ai dat cu bata in balta. in datele problemei apar mai multe cifre, daca tu vezi doar 70 ghinion. Maine incepe scoala, poate mai exista o speranta pentru tine.

| octav005 a răspuns:

Poate ai instalat windowsul in partitia D DAI CLICK DREAPTA PE PROPRIETATI.

| Alin_Drăgan_1990 explică (pentru octav005):

E instalat in C. in plus, windows 7 nu ocupa 110gb cat imi lipsesc mie.

| octav005 a răspuns (pentru Alin_Drăgan_1990):

Posibil sa fii facut update?

| supremxxxoxo a răspuns:

Nu am inteles? AI 238 GB in local disk D. Si mai ai liber 50g, ce rest de 100 gb mai vrei, si vezi ca componentele widows de instalare r putea ocupa spatiul liber. Exlica mai bine ce vrei

| Alin_Drăgan_1990 explică (pentru supremxxxoxo):

Spatiu total alocat de mine pentru partitia D: 238gb. Fisierele mele ocupa cu tot cu cele ascunse 70GB. Daca dau click dreapta pe D: la proprietati imi spune ca mai am 50GB free space. Acum e clar?

| supremxxxoxo a răspuns (pentru Alin_Drăgan_1990):

Da,uite ce poti face, ia ccleaner de pe tor, en sau cclener cu licenta sau versiunea fre si da la regisry dai scan for issue si dupa dai fix selected si apoi dala backup da NO. Sau cauta in motor windows free up disk space by deleting unecesary si dai pe partitia ta si dupa dai si la selected all si asteapta, iti va da o lista cu ce sa bifezi bifeaza tot iti elibereaza memorie ambele metode si iti imbunatateste performanta PC!

| takemyword a răspuns:

Nu mai stiu cauza, dar am intalnit problema mai demult. Daca formatezi partitia s-ar putea rezolva, sau e doar deteriorat HDD-ul.
P.S. Ai incercat google intai? Ti-as cauta eu, dar e mai usor sa o faci tu. happy

| Alin_Drăgan_1990 explică (pentru takemyword):

Daca rezolvam cu google nu mai veneam aici. mersi oricum.winking