| Kasya a întrebat:

Am stick usb cu windows original dar se pare ca nu reusesc sa- l instalez.Nu stiu cum sa fac. De obicei cand aleg bootarea apas pe F11. Dar acum îmi arata un patrat cu cu logo ul firmei HP si scrie urmatoarele:

Boot Menu
FreeDOS
Hp Documents
Automatic boot in 4 seconds...

Apoi apare acest ecran:
1- Load FresDOS including HIMEM-XMS memory driver.
2- Load FreeDOS without drivers.
Select from Menu [12], or press [ENTER],
(Selection=1) - 3
Singlestepping [F8] is: OFF

Dupa cea de sus îmi apare asa:
C: \ >_

8 răspunsuri:
| Kasya explică:

Ok, la boot menu am 4 variante dar nu-mi dau seama care ests usb ul, nu scrie. Nu vreau sa fac vreo gafa.
Am asa:
1. UEFI OS WDC P SN530 SDBPNPZ-256-1006.

2.DEBIAN WDC PC SN530 SDBPNPZ-256G- 1006

3.IEFI: KDI MSFT WINDOWS10 PMAP

4.Boot from EFI file.

Vreau sa-l instalez pe ssd. Deci primele doua se refera la ssd?

Iar la bios settings, boot option:
Uefi boot order
Os boot manager
Uefi os..ca prima varianta de sus.
Debian..ca a doua varianta de sus.
Usb flash drive/usb hard drive
Usb cd/dvd rom drive
Network Adapter.
Aleg de aici usb flash drive?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus, trebuie' sa selectezi Boot Menu nu sa il lasi de capul lui. Sau sa intri in bios.

| Kasya explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu care e butonul de bios. Stau sa le iau pe fiecare în parte. difera.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Am intrat în bios startup menu.Trebuia sa apas pe esc.Credeam ca doar cu butoanele de la F1 pana la F12 merge sa intri în bios. Adica f2, f11. Depinde de pc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kasya):

Da, depinde de la caz la caz. La laptopuri e cam tragic, ca fiecare producator s-a gindit sa faca alte shortcuturi pentru intrat in bios/accesat meniul de boot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai esc, del, f1 f2 f12 sa intrii in bios si faci de acolo

| Flavyy124 a răspuns:

Pai. boot meniu poate fi si din f12 iar biosul e pe f2, f10, del... intra in bios da default setings, si daca e tot asa alege varianta,, Load FresDOS including HIMEM-XMS memory driver."

| doctorandus a răspuns (pentru Flavyy124):

Cu FreeDOS nu face nimic. Eu stiu sa folosesc DOS si tot nu-l folosesc decat o data pe an sau cam asa ceva.

Mai bine puneau Ubuntu pe el decat FreeDOS.