| dan97 a întrebat:

Am strans banii suficienti pentru o consola.Dar nu stiu ce sa aleg dintre xbox 360 si ps3.La inceput eram fan xbox. Dar vazand atat de multe comentarii si raspunsuri m-ati dat peste cap si iar nu stiu ce sa aleg. Mentionez ca vreau sa ma joc jocuri adevarate, nu ma interesea prea mult nici ps3move si nici kinectul.Tin cont si de pret si de varietatea jocurilor pe care le pot juca. O a doua mentionare este ca as vrea sa-mi modez consola fara sa-i provoc daune si fara sa pierd posibilitatea de a juca multiplayer (net-ul e si el important).

PS Prefer controllerul de la xbox.

CE IMI RECOMANDATI SI DE CE?, AS DORI CATE MAI MULTE SESIZARI CA SA MA POT DECIDE.

Mersi pentru raspuns si pentru rabdare, dau fundita celui mai bun review si cel mai sugestiv. Va rog ajutati-ma sa ma decid!

Răspuns Câştigător
| Alex33333 a răspuns:

Eu mi-am comandat un xbox360.M-am gandit inainte sa-l cumpar. Un vecin are un xbox iar un var are ps3. M-am jucat pe amandoua si am ajuns la concluzia ca xbox este mai bun. In primul rand, controllerul de la xbox este mult mai placut, mai usor si nu este o mare tragedie daca trebuie sa-i cumperi baterii(v-as sfatui sa cumparati mai multe o data ca sa nu se termine asa usor).Din punct de vedere al performantei, ps3 ar fi mai bun insa este o parte pe care noi nu o vedem. Jocurile pentru xbox sunt facute special pentru xbox iar jocurile pentru ps3 sunt special facute pentru ps3. Amandoua consolele au un procesor diferit, care lucreaza diferit. Cei de la Microfost atunci cand au facut xbox, au facut niste jocuri care sa mearga perfect pentru xbox, iar cei de la ps3 la fel. Jocurile pentru. xbox au o grafica mult mai buna decat cele de la ps3. Pe scurt, jocurile conteaza cel mai mult, cand s-a creat xbox, cei care l-au creat s-au gandit sa faca niste jocuri care nu necesita atatia ghz dar care sa meraga excelent( ps3 are 8 procesoare de 3.2 ghz iar xbox are doar 3 procesoare de 3. 2ghz) cum v-am spus xbox are niste procesoare total diferite, mai performante decat cele de la ps3 care fac jocul sa mearga foarte bine, perfect. Cei de la ps3 au facut 8 procesoare care nu pot da o performanta atat de buna, conteaza foarte mult si jocurile, cei de la xbox au gasit o metoda mai usoara de a da jocurilor si consolei o perfecta colaborare. Aici, cand vine vorba de console care sunt facute special pentru jocuri, nu este ca si la un calculator, calculatoarele, stim si noi ca unele jocuri merg sacadat altele foarte bine. La o consola niciun joc nu merge sacadat sau rau pentru ca jocurile sunt facute, gandite sa mearga special pentru consolele respective. De aceea nu poti pune un joc de ps3 pe un xbox. Toti spun din start ca e mai bun ps3 si stiu de ce spun asta.Li se pare ca ps este o marca foarte serioasa, din cauza aspectului consolei si din cauza culorii negre. TheClassicGuitar spune ca grafica este mai buna la ps3 decat la xbox insa este total gresit. Trebuie sa le ai pe amandoua in fata ca sa-ti dai seama care e mai bun. Pe internet cand vezi ca ps3 are 8 procesoare si xbox doar 3, desigur spui ca ps3 e mai bun. Revenim din nou la ce am spus mai sus, chiar daca are 8 procesoare, le are ca sa mearga jocurile insa daca are 3 procesoare nu inseamna ca nu merge la fel de bine, alea 3 procesoare sunt facute sa mearga pentru un fel de jocuri iar alea 8 procesoare sunt facute sa mearga pentru un alt fel de jocuri.Asta este ca si cum am face diferenta dintre un bugatti si mercedesul ala...Amandoua costa la fel de mult dar bugatti merge mai repede, asa e si la procesoare, cei de la ps nu au putut sa faca niste procesoare care sa mearga mai bine chiar daca-s putine. Xbox este argintiu si nu negru insa greseste mult de tot, xbox 360 slim (noul si imbunatatitul xbox are culoare neagra chiar mai stralucitoare ca a ps3ului), noul xbox 360 slim este mult mai destept ca si vechiul xbox si mai mic decat ps3. Aici nu putem vorbi si de ps2 care este deja scazut de tot...Memoria la xbox este mult mai mare (xbox slim) decat la ps3, xboxul slim are un hdd de 250 de gb dar am putea cumpara hdd mai mari insa nu facute de creatorii xbox.Il contrazic din nou pe nonytzu si ii spun ca pe xbox se pot vedea filme. Ba mai mult, xboxul are comanda vocala adica daca-i spui play!, incepe filmul si stop! se opreste filmul. Cat despre ps move si xbox Kinect (ps move sunt doua chestii pe care le tii in mana si dupa cum iti misti mainile cu telecomenzile alea grele in mana asa se intampla in diferite jocuri iar xbox Kinect este o camera video cu mai multe camere video care se pune pe televizorul la care te joci si nu ai nimic pus pe tine, daca tu ridici mana, in joc, omul isi ridica mana, asa se intampla si cu picioarele si tot corpul, tu esti realmente controllerul ) xboxul castiga din nou. La pret, ps3 este mult mai scump asta din cauza ca are 8 procesoare care nu fac un lucru mai bun decat cele 3 de la xbox, ele lucreaza cu tehnologii total diferite, daca ps3 are mai multe, asta nu inseamna ca xboxul este mai slab. Ca si cum ai face comparatia dintre 8 oameni normali si 3 oameni campioni mondiali la lupte libere. Am studiat mult cele doua console si stiu totul despre ele, cautati pe youtube Kinect si apoi ps move si faceti singuri diferenta. Sper ca am fost de folos!

3 răspunsuri:
| GhitaCelObraznic a răspuns:

Nu i asculta pe astia PS3 e mult mai bun decat xbox, pe ps3 ai mai multe jocuri decat pe xbox, isi face update mult m repede, internetul nu se plateste pe ps3, si daca iti modezi consola nu mai poti juca in multiplayer!

| 12345678998765432100 a răspuns (pentru GhitaCelObraznic):

Ai mare dreptate ROmbwletz si in plus gamepadul de la ps3 are baterie incorporata si il poti incarca cel de la xbox 360 cu toate ca este mai estetic merge cu baterii si trebuie sa le schimbi. CEL MAI BUN E PS3! IT IS BETTER.

| Smasher a răspuns:

Eu iti recomand xbox deoarece este mult mai bun ca un ps3.Pe xbox poti juca jocurile de ps3.Dar daca vrei sa iei jocurile din magazin de xbox te cam costahappy.Eu asa cred.Mai aduna informatii.happy