| mtw123 a întrebat:

Am trimis un laptop in garanție la depanero deoarece i s-a rupt butonul de space. Bun, am primit un mesaj ca au fost comandate piesele, dar nu stiu ce piese ar fi trebuit comandate pentru un simplu buton. Nimeni nu m-a anunțat de preț, a trebuit sa sun eu ca sa aflu. Prețul este de 180 de lei, deși produsul e in garanție nu ar fi trebuit sa fie reparat pe garanție? I am întrebat cam cand ar sosi piesele, n au știut sa mi răspundă. Am cerut si schimbarea windowsului, eu deținând Windows 7, bănuiesc ca tot 7 or sa pună si sa instaleze si driverele, nu? Nici la Windows n au știut ce preț sa mi zică. Voi ce parere aveți? Puteți sa mi răspundeți la aceste întrebări?
Funda

9 răspunsuri:
| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Salut,in legatura cu problema ta am 3 raspunsuri
1.Garantie se aproba numai atunci cand il duci la reparat, unde ai cumparat pc/laptop/telefon
2. Daca tu zici ca ai rupt decat Space, si ei ti-au comandat mai multe piese, inseamna ca mai multe au fost defecte, sau pe duca...
3. Windowos-ul sunt obligati sa te intrebe, ce win vrei instalat(deoarece dac HardDisk-ul are errori grave, si ti-l schimba, ei vor avea nevoie de Raspunsu-l tau pentru un windwos pe plac, nu au voie sa actioneze)

Succes

| mtw123 explică (pentru Deny_Denis_2001):

Laptopul a fost cumpărat de la eMAG. Depanero are parteneriat cu ei in reparațiile pe garanție

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru mtw123):

Probabil a expirat,verifica-ti Contractu-l produsului/factura cand l-ai achizitionat,daca mai e valabil, cand te duci sa-l redici laptop-ul, le arati garantie, si nu iti va mai cere niciun ban

iar o chestie este ca, atunci cand se strica de la sina, iti aplica garantie,(NU sunt sigur)
dar eu cred ca se aplica in orice conditie!

| mtw123 explică (pentru Deny_Denis_2001):

Asta zic si eu. Iar garanția expira vara viitoare în 2018, deci mai este un an lejer. Probabil considera ca am rupt eu butonul bănuiesc, nu?

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru mtw123):

Da probabil
dar daca e valabila, garantie sunt obligatii sa o aplice

Succes

| mtw123 explică (pentru Deny_Denis_2001):

Ei au spus ca prețul nu intra in garanție.

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru mtw123):

Chestia asta nu e corecta,odata cu Garantie, sunt obligati sa ti-l repare FREE atata timp cat ai garantie activa
Bate-i la cap, cu aceasta chestie, si daca tot nu intelegi, n-ai ce sa faci decat sa le dai bani. sau reclamatie.

| mtw123 explică (pentru Deny_Denis_2001):

Nu am încotro decât sa plătesc suna aceea. Orice caz deja e a 2 a săptămâna de cand l am trimis in service si nici Macar piesele nu au venit. Mai bine il reparam la un service din apropiere. Tot banii aia ii dădeam

| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Pret-ul unu-i windwos de la xp, varieaza 50-200 Lei
da, tu trebuie sa le specifici ca vrei win 7, 8, 10, xp,vista, etc
Odata cu instalarea windwos-ului, iti va configura si driverele
Succes