| mtw123 a întrebat:

Am trimis un laptop in garanție la depanero deoarece i s-a rupt butonul de space. Bun, am primit un mesaj ca au fost comandate piesele, dar nu stiu ce piese ar fi trebuit comandate pentru un simplu buton. Nimeni nu m-a anunțat de preț, a trebuit sa sun eu ca sa aflu. Prețul este de 180 de lei, deși produsul e in garanție nu ar fi trebuit sa fie reparat pe garanție? I am întrebat cam cand ar sosi piesele, n au știut sa mi răspundă. Am cerut si schimbarea windowsului, eu deținând Windows 7, bănuiesc ca tot 7 or sa pună si sa instaleze si driverele, nu? Nici la Windows n au știut ce preț sa mi zică. Voi ce parere aveți? Puteți sa mi răspundeți la aceste întrebări?

Funda

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Garantia acopera problemele tehnice, nu accidentele produse de tine. Adica garantia ar fi acoperit o defectiune a lui, nu faptul ca tu ai lovit sau tras cumva tasta si ai rupt-o, era logic ca tu vei plati asta. Banuiec ca iti vor schimba tasta si arcul care o fixeaza, astea sunt piesele comandate. Daca soliciti tu schimbarea unei componente (software sau hardware) care nu s-a defectat, va trebui sa platesti si asta, din pacate (nu inteleg de ce ai schimba Windows-ul)

| mtw123 explică:

Era virusat

| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca virusarea intra in garantie, cred ca este obligatia ta sa iti achizitionezi un antivirus bun si sa ai grija pe unde umbli.

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Se inlocuieste tastatura.
Nu sta nimeni sa repare butoane.

| mudokins78 a răspuns:

Mai ia şi tu legătura cu ei.

| curioasa210 a răspuns:

Garantia nu acopera accidentele produse de detinator ci probemele lui tehnice (de exemplu-nu mai se porneste laptop-ul, atunci acopera garantia).
ARCUL+TASTA=PIESELE COMANDATE
Depinde de firma laptop-ului. Daca este una cunoscuta si pretul este ridicat.
Apropo si de Windows. Deci tu ai zis ca veri schimbarea Windows-ului. Dar tot tu spui ca daca e Windows 7 tot Windows 7 vor pune. Nu mai inteleg! Vrei sau nu sa se schimbe Windows-ului?

| mtw123 explică (pentru curioasa210):

Da. Si nu știam daca tot 7 or sa pună

| curioasa210 a răspuns (pentru mtw123):

Am inteles.

| mtw123 explică (pentru curioasa210):

Pai si vor pune tot 7 sau?

| curioasa210 a răspuns (pentru mtw123):

Pai daca vrei sa iti puna altceva zi-le si iti vor pune. Daca nu, tot 7 vor pune.